Frontalny atak na Androida

| Technologia
John Linwood

Przed czterema laty bankrutująca firma Nortel wystawiła na sprzedaż swoją własność intelektualną. W skład cennego portfolio wchodziło ponad 6000 patenŧow opisujących m.in. technologię 4G. W 2011 roku Google zaoferowało za te patenty 900 milionów dolarów. Jednak ofertę wyszukiwarkowego koncernu przebiło konsorcjum o nazwie Rockstar Bidco, które zostało utworzone przez Microsoft, Apple'a, Sony, RIM-a (obecnie BlackBerry) oraz Ericssona. Zaoferowało ono 4,5 miliarda dolarów, przebijając ostateczną ofertę Google'a opiewającą na 4,4 miliarda USD.

Teraz właściciele patentów postanowili je wykorzystać i rozpoczęli atak na Google'a i system Android. W ostatni piątek Rockstar Consortium wniosło osiem pozwów przed sądem federalnym. Google najprawdopodobniej zdawało sobie sprawę, że taka chwila nadejdzie. Gdy firma przegrała walkę o patenty Nortela jej główny prawnik, David Drummond, skarżył się, że współpraca Microsoftu i Apple'a to wroga, zorganizowana kampania przeciwko Androidowi. To właśnie przegrana walka o patenty Nortela skłoniła Google'a do przejęcia w 2011 roku firmy Motorola Mobility i jej portfolio patentów.

Wspomniane pozwy złożono w sądzie dla Wschodniego Dystryktu Teksasu, który znany jest z przychylnego nastawienia do pozywających w sprawach patentowych. Pozwy skierowano przeciwko Google'owi, Asustekowi, HTC, Huawei, LG Electronics, Pantechowi, Samsungowi i ZTE.

Samego Google'a oskarżono o naruszenie sześciu patentów. Najstarszy z nich został przyznany w 1997 roku, najnowszy w roku 2011. Jako jednego z argumentów przeciwko koncernowi użyto faktu, iż starał się o zakup patentów Nortela. Google musiał zatem znać te patenty i nie będzie mógł tłumaczyć się, że do naruszenia doszło nieświadomie. Pozostałe firmy zostały oskarżone o naruszenie sześciu lub siedmiu patentów każda.

Rockstar wynajęło dwie firmy prawnicze. Obie mają doświadczenie w sprawach patentowych, obie występowały przed sądem dla Wschodniego Dystryktu Teksasu. Jedna z nich, wynajęta do pozwu przeciwko Google'owi, to Susman Godfrey, która w imieniu Paula Allena występowała przeciwko Facebookowi, Google'owi i innym. Druga firma, McKool Smith, będzie zajmowała się pozwem przeciwko partnerom Google'a. McKool Smith to firma, która z powodzeniem walczyła przeciwko głównym członkom konsorcjum Rockstar, Apple'owi i Microsoftowi. Działając przed laty w imieniu firmy VirnetX zmusiła Apple'a do wypłacenia swojemu klientowi odszkodowania w wysokości 368 milionów dolarów. Prowadziła też głośną sprawę i4i przeciwko Microsoftowi. Koncern z Redmond musiał zapłacić wówczas 290 milionów USD odszkodowania. Najnowszy sukces McKool Smith to wygranie dla swojego klienta 173 milionów USD od firmy Qualcomm.

Wykorzystanie Rockstar Consortium to, jak twierdzi wielu obserwatorów, przyjęcie przez wielkie koncerny taktyki "troli patentowych". Takie miano zyskały niewielkie firmy, które odkupowały patenty po to, by wyszukiwać i pozywać firmy - szczególnie te wielkie i bogate - o ich naruszenie. Skądinąd wiadomo, że Rockstar Consortium zatrudnia kilkadziesiąt osób, a znakomita większość to byli pracownicy Nortela. Są wśród nich eksperci od inżynierii wstecznej, którzy wyszukują przypadki naruszenia patentów należących do Rockstar. Sama firma jest bezpieczna, gdyż niczego nie produkuje, zatem nie grozi jej, iż sama zostanie pozwana o naruszenie jakichś patentów. Rockstar to niezależna firma i jej działania nie obciążają Apple'a czy Microsoftu. Oni mogą z kamienną twarzą powiedzieć 'to niezależna firma. Nie kontrolujemy jej'. I, przynajmniej częściowo, to prawda - mówi prawnik Thomas Ewing. Podobnego zdania jest szef Rockstara, który twierdzi, że wszelkie umowy zawarte przez Apple'a czy Microsoft, a dotyczące patentów tych firm nie odnoszą się do Rockstara. Jesteśmy osobną firmą. Ich sprawy nas nie dotyczą.

Rynek smartfonów jest niezwykle konkurencyjny i obiecujący. Od czasu pojawienia się iPhone'a minęło sześć lat, Android wszedł na rynek przed pięciu laty, a sytuacja wciąż jest niezwykle dynamiczna i żaden z obecnych graczy, biorąc pod uwagę historię HTC czy BlackBerry, nie może być pewnym swego.

Android Google patent Nortel Microsoft Apple Rockstar Consortium