Androidowe rekordy

| Technologia
Google

Android bije kolejne rekordy popularności. W drugim kwartale bieżącego roku klienci kupili 182,6 miliona smartfonów z tym systemem, co oznacza, że pomiędzy początkiem kwietnia a końcem czerwca bieżącego roku do systemu Google'a należało niemal 80% rynku sprzedaży. Drugi kwartał przyniósł też dobre wieści dla Microsftu, który nieco umocnił swoją pozycję rynkową.

W całym drugim kwartale 2013 roku sprzedano 229,6 miliona smartfonów. W analogicznym kwartale ubiegłego roku sprzedaż wyniosła 156,6 miliona sztuk.  Można zatem zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania tymi urządzeniami. Jeszcze w 2012 kwartalny wzrost rok do roku wyniósł 41,6%, a w roku bieżącym było to 46,7%.

Lider rynku, Android, zwiększył swój udział w sprzedaży z 69,5% w roku ubiegłym do 79,5% w roku bieżącym. Drugą pozycję zajmuje iOS. Apple sprzedał 31,2 miliona smartfonów z tym systemem. To co prawda o 5,2 miliona więcej niż w roku ubiegłym, ale dla Apple'a oznacza to spadek udziałów w sprzedaży z 16,6 do 13,6%. Na trzeciej pozycji na rynku umocnił się za to Microsoft. Sprzedaż smartfonów z jego systemem wzrosła z 5,6 do 8,9 miliona sztuk, co oznacza wzrost rynkowych udziałów z 3,6 do 3,9%.

System Android zdobył rekordowe 80% udziałow na światowym rynku sprzedaży w drugim kwartale 2013 roku. Konkurecyjne ceny licencjonowanie, liczni partnerzy produkujący sprzęt oraz duży sklep z aplikacjami to jedne z najważniejszych czynników sukcesu Androida. iOS Apple'a zdobył 14% rynku i jest to jego najgorszy wynik od drugiego kwartału 2010. Microsoft znajduje się na trzeciej pozycji z udziałem sięgającym 4%. To najlepszy wynik tej firmy od trzech lat - mówi Neil Mawston dyrektor Strategy Analysis.

Dzięki wsparciu ze strony Nokii Microsoft robi ciągłe postępy. Uważamy jednak, że platforma WP8 musi zostać ulepszona w dwóch obszarach zanim rzeczywiście będzie mogła zdobyć rynek. Po pierwsze opłaty licencyje płacone przez producentów smartfonów muszą być bardziej konkurencyjne względem Androida. Po drugie, Microsoft musi znacznie przyspieszyć rozwój systemu, by wspierał on najbardziej zaawansowane technologie, takie jak np. układy ośmiordzeniowe, gdyż tutaj WP8 wciąż pozostaje w tyle za Androidem w kategorii najdroższych smartfonów - stwierdza Linda Sui, analityk ze Strategy Analytics.

Android smartfon iOS Apple Microsoft WP8