Anemia sierpowata jest 11-krotnie bardziej śmiercionośna niż się sądzi

| Medycyna
National Library of Medicine

Nowe badania sugerują, że anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowata) jest 11-krotnie bardziej śmiercionośna, niż wynika z samych tylko danych dotyczących przyczyn zgonów, informują naukowcy z Institute for Health Metrics and Evaluation w Seattle. Choroba ta jest nie tylko zbyt rzadko rozpoznawana, ale zwiększa też ryzyko zgonu z powodu infekcji, udarów, chorób serca, nerek czy komplikacji porodowych. A to oznacza, że niezdiagnozowany pacjent z anemią sierpowatą, który zmarł z powodu udaru trafi do statystyk jako ofiara udaru i nie dowiemy się, że udar został spowodowany przez anemię sierpowatą.

Naukowcy połączyli wiele źródeł danych dotyczących anemii sierpowatej i poddali je modelowaniu dotyczącemu liczby zgonów w roku 2021. Z uzyskanych w ten sposób danych wynika, że z powodu tej choroby zmarło na całym świecie 373 000 osób. Tymczasem w oficjalnych statystykach anemię sierpowatą podano jako przyczynę zgonu w 34 600 przypadków. Szczególnie wysoki wzrost liczby zgonów spowodowanych tą chorobą widać w Azji Południowej (wzrost 67-krotny) oraz Afryce subsaharyjskeij (9-krotny wzrost).

Badania opublikowane w The Lancet Haematology były prowadzone w ramach szerszej analizy stanu zdrowia światowej populacji Global Burden of Disease 2021. Nasze badania ujawniły ponurą rzeczywistość. Anemia sierpowata jest znacznie bardziej śmiercionośna niż czytamy w podręcznikach medycyny, mówi doktor Nicholas Kassebaum. Rośnie liczba dzieci rodzących się z anemią sierpowatą, a to oznacza bardzo trudne początki dzieciństwa. Pacjenci są bardziej podatni na infekcje i inne poważne schorzenia, zatem niezmiernie ważne jest wczesne wykrycie choroby, dodaje.

W 2021 roku na świecie urodziło się pół miliona dzieci z anemią sierpowatą. Ponad 3/4 z nich przyszło na świat w Afryce Subsaharyjskiej. Analiza przyczyn zgonów, w tym przyczyn drugorzędnych, ujawniła, że anemia sierpowata to 12. najważniejsza przyczyna zgonów dzieci poniżej 5. roku zycia. Jednak w Portugalii, Libii, Omanie, San Marino i na Jamajce obciążenia organizmu spowodowane tą chorobą mieszczą się w pierwszej trójce przyczyn zgonów dzieci przed 5. rokiem życia.

Zgromadzenie dobrej jakości danych jest kluczowe dla śledzenia postępów anemii sierpowatej. Dlatego też by przezwyciężyć niedociągnięcia istniejących baz danych nie ograniczyliśmy się tylko do danych o śmiertelności, ale wykorzystaliśmy algorytm, któremu podaliśmy dane dotyczące częstotliwości narodzin dzieci z anemią sierpowatą, czasu przeżycia z tą chorobą oraz jej występowania w całym społeczeństwie. To dało nam gwarancję, że dane są spójne. Dzięki temu byliśmy w stanie ocenić rzeczywisty wpływ tej choroby i zobaczyć ją w kontekście innych przyczyn zgonu. Okazało się na przykład, że w roku 2021 w Afryce subsaharyjskiej liczba osób zabitych przez anemię sierpowatą była wyższa niż liczba ofiar niedożywienia, syfilisu czy odry – stwierdzają autorzy badań.

Anemia sierpowata jest 11-krotnie bardziej śmiercionośna niż się sądzi