Znaleziono cenne anglosaskie artefakty z VI wieku

| Humanistyka
Stephen Collins

Podczas prac archeologicznych w Cambridge w miejscu przyszłej budowy osiedla mieszkaniowego odkryto rzadkie anglosaskie ozdoby i skarby należące do arystokracji z VI wieku po Chrystusie. Wśród znalezionych przedmiotów znajdują się cenne precjoza jak wysokiej klasy brosze, wielokolorowe szklane i bursztynowe paciorki, pierścienie i szpile do włosów. Wszystko znaleziono wśród pozostałości osady.

Odkryto również typowe przedmioty użytkowe, niewielkie noże, żelazne umba, ostrza włóczni. Interesującym znaleziskiem jest hipogryf (połączenie gryfa i konia), wykonany z tarczy.

Specjaliści natrafili również na całe naczynia, w tym rzadki szklany puchar ozdobiony szponami. Tego typu przedmioty znajdowano dotychczas bardziej na południu, w Kent, północnej Francji, Holandii i Niemczech. Tam prawdopodobnie były one produkowane.

Wśród znalezisk występują też zabytki z okresu rzymskiego. Dokopano się m.in. do rowów odwadniających pola uprawne, rzymskich pieców do wypalania ceramiki oraz rzymskie talerze.

Znaleziska z okresu V-VII wieku są niezwykle rzadkie, dlatego to odkrycie jest niezwykle ważne dla zrozumienia, jak żyli ludzie, jak handlowali, jak się zachowywali, mówi archeolog Duncan Hawkins. Miejsce to zostało opuszczone w VII wieku, ale odkryliśmy dowody aktywności z VIII wieku, w tym struktury, które prawdopodobnie były warsztatami i zagrodami dla zwierząt - dodaje uczony.

Miejsce wykopalisk leży na skraju terenu zamieszkanego w IX i X wieku, które w Domesday Book zostało określone nazwą Hintona. Domesday Book to spis gruntów sporządzony na polecenie Wilhelma Zdobywcy.

Anglosasi zabytek ozdoba Cambridge