Newton zaprojektował medal koronacyjny

| Ciekawostki

Izaak Newton kojarzy się raczej z astronomią i zasadami dynamiki, Jospeh Hone, doktorant Uniwersytetu Oksfordzkiego, odkrył jednak, że był on także projektantem medalu koronacyjnego królowej Anny Stuart.

Przeglądając Narodowe Archiwa w Kew Hone natrafił na 50-stronicowy dokument Newtona. Jak opowiada, nikt się nim nie zajmował od lat, bo klamry przytrzymujące papier zardzewiały.

Wcześniej sądzono, że medal z 1702 r. to dzieło nadwornego malarza, lecz z dokumentu wynika niezbicie, że autorem projektu jest Newton, ówczesny kurator Mennicy Królewskiej.

Królową Annę nie przez przypadek przedstawiono jako grecką boginię. Miała ona pognębić hydrę symbolizującą dwóch wrogów: starszego przyrodniego brata, pretendenta do tronu Szkocji i Anglii z ramienia jakobitów, Jakuba Franciszka Edwarda Stuarta i uznającego go za prawowitego władcę króla Francji Ludwika XIV.

Zaplanowano, że złote wersje medalu zostaną rozdane osobistościom, a srebrne rozrzucone tłumowi.

Hone podkreśla, że medal rzuca więcej światła na karierę zawodową Newtona. Współczesna obsesja, by rozdzielać nauki ścisłe i humanistyczne, zanika, gdy cofniemy się w czasie o parę stuleci. [Newton] postrzegał te gałęzi wiedzy [...] jako nierozłączne.

Sir Newton balansował między ideami rodem z matematyki, historii klasycznej, polityki i literatury. To nam pokazuje, że nie postrzegał siebie jako człowieka nauki, ale mistrza wielu fachów. Uznawanie go za wielkiego naukowca to późniejsza naleciałość, on sam nazwałby siebie raczej przedstawicielem służby publicznej.

Anna Stuart medal koronacyjny Izaak Newton