Apple z AMD?
Jak twierdzi serwis AppleInsider, koncern Jobsa może przymierzać się do wykorzystywania procesorów AMD w swoich produktach. Przed czterema laty Apple rozpoczęło proces rezygnacji z układów PowerPC i od tego czasu jedynym dostawcą CPU dla tej firmy jest Intel.
Jednak ostatnio widziano ponoć przedstawicieli AMD udających się na spotkanie z wysokimi rangą menedżerami Apple'a.
Niewykluczone, że prowadząc rozmowy z AMD firma spod znaku jabłuszka chce zabezpieczyć sobie dostawy procesorów i uniknąć w przyszłości problemów. Podobno to z winy Intela Apple miało kłopoty z odświeżaniem linii swoich notebooków oraz nie mogło kontynuować współpracy z Nvidią, której celem było wykorzystanie ustandaryzowanego chipsetu do wszystkich procesorów Intela.
Można, oczywiście zapytać, dlaczego Apple od razu w roku 2006 nie zaczęło wykorzystywać procesorów AMD. Odpowiedź jest banalna. Przedstawiciele Apple'a znali plany Intela dotyczące rodziny Core i zależało im właśnie na tym, by używać układów o takiej charakterystyce. Odchodzenie Apple'a od PowerPC zbiegło się w czasie z pojawieniem się na rynku nowych układów Intela, dzięki którym firma ta przegoniła górujące dotychczas pod względem technicznym kości AMD.
Od tamtej jednak pory konkurent Intela pokazał kilka ciekawych rozwiązań.
Komentarze (5)
Przemek Kobel, 22 kwietnia 2010, 10:41
A wystarczyłoby, gdyby Intel zaoszczędził na pyskatych PR-owcach, a w zamian podwoił rozmiar cache'a L1. Albo nie robił cięć w P4, dzięki czemu nie musiałby później wracać do P3.
thibris, 22 kwietnia 2010, 17:34
Czy ja wiem ? Mi się ostatnie reklamy intela podobają
Pom... pom, pom, pom pom
cerber111, 22 kwietnia 2010, 18:16
Ja się zastanawiam, jak to jest...?! W końcu na samym początku apple ładowało cpu od motoroli. Wiadomo, że procesory od motoroli wysyłają dane zupełnie inaczej dane... Z komórki "A" do komórki "B". Natomiast motorola robi to na odwrót. Moje pytanie brzmi, czy cpu do motki były tak kiepskie, że się wycofali? Hmm AMD na pewno to pozwoli im zdobyć większą część rynku, bo AMD jest tańsze w porównaniu do intela. Czy to może kolejny chwyt który obniży cenę McBooków i piecyków od apple?! Co sądzicie na ten temat?
cyberant, 23 kwietnia 2010, 11:04
procki motoroli były/są niezłe, ale nie nadążyły w wyścigu technologicznym. za mało się ich sprzedawało.
podwojenie cache podniosło by 2-3krotnie cene układu. cache wewnątrzukładowy zajmuje kupę miejsca, więc jest cholernie drogi w produkcji... zmniejsza znacząco "uzysk" procesorów z taśmy produkcyjnej.
Przemek Kobel, 23 kwietnia 2010, 12:27
A jednak AMD ma dwa razy większy cache L1 niż Intel i jakoś nie narzekają na cenę układów. Motorola poległa bardziej z przyczyn politycznych niż technologicznych. MC68060 deklasował ówczesne odpowiedniki Intela, tylko co z tego, skoro padli odbiorcy z rynku popularnego, a Apple właśnie dogorywało. Przy projekcie PowerPC Motorola też brała udział... Menedżerowie uradzili i tyle.
Przy okazji - niedawno zaczęła krążyć informacja, że pierwszy mikroprocesor również jest dziełem Motoroli (o ile dobrze pamiętam, 12 bitów, jakaś redundancja). Niestety, napędzał on komputery pokładowe myśliwców z lat 60-tych, więc pozostał tajny.