Pozew przeciwko Apple'owi wycofany
Amerykański Departament Sprawiedliwości wycofał pozew przeciwko Apple'owi. Przez ostatnie miesiące trwa spór sądowy pomiędzy koncernem a FBI. Biuro domagało się, by firma stworzyła narzędzia potrzebne do odblokowania iPhone'a należącego do terrorysty, który wraz z żoną zabił w San Bernardino 14 osób.
Wczoraj prawnik Departamentu Sprawiedliwości poprosił sąd o wycofanie pozwu stwierdzają, że rząd uzyskał dostęp do danych znajdujących się na iPhoni'e Farooka i nie potrzebuje pomocy Apple'a. Obecnie nie wiadomo, w jaki sposób udało się przełamać zabezpieczenia telefonu. Czy dokonano tego jedną z konwencjonalnych technik, czy też opracowano nową.
Firmy i organizacje, które w walce sądowej stały po stronie Apple'a, z zadowoleniem przyjęły decyzję. Eksperci zawsze byli przekonani, że FBI może przełamać zabezpieczenia na wiele sposobów i że prawdziwym celem rządu w sporze z Apple'em nie było tak naprawdę uzyskanie dostępu do danych ale stworzenie precedensu, na podstawie którego prywatne firmy mogły by być zmuszone do wbudowywania tylnych drzwi w swoje produkty - stwierdzili przedstawiciele organizacji Fight for the Future. Jasnym jest, że w końcu zorientowali się, że przegrają zarówno w sądzie jak i zostaną negatywne osądzeni przez opinię publiczną. Więc się poddali - powiedziała jedna z osób popierających Apple'a.
Walka pomiędzy Apple'em a FBI była niezwykle interesująca z prawnego punktu widzenia. Wielu ekspertów uważało, że sprawa może dotrzeć nawet do Sądu Najwyższego, ale i on nie będzie władny jej rozstrzygnąć. Dlatego w Izbie Reprezentantów powołano grupę roboczą ds. szyfrowania. Jej zadaniem jest wysłuchanie ekspertów i zebranie informacji dotyczących problemów prawnych związanych z szyfrowaniem informacji. Grupa ma do końca roku przedstawić swoje wnioski i zaproponować stworzenie rozwiązania prawnego, które z jednej strony zapewni ochronę prywatności, a z drugiej umożliwi organom ścigania uzyskanie dostępu do zaszyfrowanych danych.
Komentarze (0)