Nagły zwrot w sporze Apple'a z FBI

| Technologia
FBI

W sporze pomiędzy Apple'em a FBI nastąpił niespodziewany zwrot. FBI, które domagało się, by sąd zmusił Apple'a do odblokowania iPhone'a należącego do zamachowca z San Bernardino, złożyło do sądu wniosek o odwołanie dzisiejszej rozprawy i przeniesienia jej na przyszły miesiąc. FBI poinformowało, że potrzebuje czasu na przetestowanie alternatywnej metody złamania zabezpieczeń telefonu. Metody, która nie wymagałaby zaangażowania Apple'a w cały proces.

W niedzielę 20 marca 2016 roku strona trzecia zaprezentowała FBI możliwą metodę odblokowania iPhone'a Farooka - czytamy we wniosku FBI. Konieczne jest przeprowadzenie testów, które powiedzą nam, czy metoda ta pozwala na odblokowanie telefonu bez niszczenia danych. Jeśli okaże się ona skuteczna, pomoc Apple'a nie będzie potrzebna.

Spór pomiędzy Apple'em a FBI przyciąga uwagę mediów, obrońców prywatności, prawników i wielkich koncernów. Wiele osób obawia się, że zmuszenia Apple'a do stworzenia narzędzi pozwalających na odblokowanie telefonu będzie stanowiło precedens, który może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i prywatności. Istotę sporu opisywaliśmy we wcześniejszej informacji.
Obecnie nie wiadomo, o jakiej "stronie trzeciej" wspomina FBI. Może tutaj chodzić zarówno o przedsiębiorstwo prywatne jak i o NSA.

Apple FBI terroryzm San Bernardino atak iPhone