Apple i MS kontra Google?
Bloomberg donosi, że Apple i Microsoft prowadzą rozmowy, których celem ma być zastąpienie Google'a Bingiem jako domyślną wyszukiwarką w iPhonie. Osoby, które poinformowały redaktorów Bloomberga o takich rozmowach twierdzą, że są one prowadzone od kilku tygodni. Sprawa nie nie jest przesądzona. Firmy mogą dojść do porozumienia, ale równie dobrze negocjacje mogą zostać zerwane.
Sam fakt, że są one prowadzone świadczy o rosnącej konkurencji pomiędzy Google'em a Apple'em. Obie firmy były co prawda partnerami, a prezes Google'a pracował w zarządzie Apple'a, jest jednak coraz więcej obszarów, na których przedsiębiorstwa konkurują. Chyba najważniejszym z nich jest obecnie rynek smartfonów.
Zdaniem Jamesa McQuiveya, analityka Forrester Research, zastąpienie Google'a Bingiem byłoby niekorzystne dla wyszukiwarkowego giganta, a korzystna dla Apple'a. Tym bardziej, że, jak zdradziło źródło Bloomberga, Apple opracowuje technologię zarządzania reklamami wyświetlanymi na urządzeniach przenośnych, co oznacza, że i na tym polu będzie konkurowało z Google'em.
Przedstawiciele Microsoftu i Apple odmówili skomentowania powyższych doniesień.
Komentarze (8)
yaworski, 20 stycznia 2010, 17:23
Hmmm za to Apple i MS w ogóle ze sobą nie konkurują ;P.
A tak na poważnie, to te 2 firmy (Apple vs MS) chyba mają więcej różnych obszarów, na których konkurują, niż Apple vs Google.
1. iPhone vs Windows Mobile - na obecny moment jest więcej smartfonów z WinMo niż z Androidem, chociaż ta tendencja dość szybko się zmienia, ale w przyszłym roku w natarciu ma być WinMo7.
2. OS X vs Windows - na desktopach MS jest jeszcze bardziej groźny dla Apple niż w przypadku urządzeń mobilnych. Google tu nie ma za bardzo nic do powiedzenia ze swoim ChromeOS.
3. Niedawna akcja marketingowo-uświadamiająca MS doprowadziła w stanach do kilku procentowego spadku popularności iMaców w stosunku do Windowsów. Dość ostry cios w konkurencję.
Myślę, że głównym powodem takiego działania ze strony Apple jest stworzenie dla siebie komfortowej sytuacji przy renegocjacji umów z Google, czyli "jak nam nie dacie więcej od każdego wyszukania, to przejdziemy do konkurencji".
thibris, 20 stycznia 2010, 17:56
Chyba chodziło Ci o Android vs Windows mobile...
OS X konkuruje z Windowsem ? W pewnym sensie, ale bardziej Mac konkuruje z PC, gdyby było inaczej to Apple pozwoliłoby na instalację swego systemu na innych komputerach.
IMaców w stosunku do PC chyba
krzabr, 20 stycznia 2010, 19:39
Jakby nie było Google nie jest aż tak mocno postawioną na zysk korporacją w stosunku do jabłek czy ms . Google jest dla ich również zagrożeniem ze względu na wspieranie wielu projektów OpenSource , jakby nie patrzeć ta ofensywa zwłaszcza na smartfonach może za jakiś czas zmusić obie firmy do poważnej zmiany sposobu dystrybucji swoich systemów i oprogramowania .
mikroos, 20 stycznia 2010, 19:43
LOL! Dział PR-u, jak widzę, działa skutecznie ;D
Mariusz Błoński, 20 stycznia 2010, 19:52
@yaworski: Google jest groźniejsze dla Apple'a niż MS. Apple to firma hardware'owa, która przy okazji robi soft do swoich produktów. MS to typowa firma software'owa. Natomiast Google obecnie potrzebuje wzmocnienia, bo zarabia tylko i wyłącznie na reklamie, więc szuka jeszcze czegoś. Wchodzi w hardware (co jest zresztą bardzo mądrym posunięciem, bo mogą łączyć to co już mają, z nowym biznesem) i w ten sposób bezpośrednio zagraża Apple'owi. Teraz mają własnego smartfona i własny system dla niego. Myślę, że mogą wejść w tablety, mają zasoby pozwalające im na otwarcie czegoś, co będzie konkurowało z iTunes. MS nie robi niczego, co, gdyby odniosło potężny sukces, mogłoby zagrozić finansom Apple'a. A Nexus One to bezpośrednie zagrożenie dla firmy Jobsa. I myślę, że na tym się nie skończy, bo Google musi mieć coś, co będzie chroniło firmę przed ew. zawiroaniami na rynku reklamy internetowej czy przed pojawieniem się tam silnej konkurencji.
yaworski, 20 stycznia 2010, 22:53
@Mariusz Błoński: Google wchodzi w hardware? Nexus One został zaprojektowany i wyprodukowany przez HTC. Sprzętowo nie różni się aż tak bardzo od innych telefonów z Androidem czy WinMo. Dodatkowo to nie jest, jak wiadomo, jedyny telefon z tym systemem. Tak samo MS mógłby sobie zamówić flagowe urządzenie dla WinMo nowego i pewnie również to będzie od HTC, ze znaczkiem MS. W przypadku iPhone, producentem sprzętu jest Apple (nie wgłębiając się już w konkretne komponenty).
@thibris: czepiasz się słów. Jakby nie było PC się kojarzy jednoznacznie z Windowsem, a iMac z OS X czy iPhone z iPhoneOS (który zresztą jest odmianą OS X). Dlatego wykorzystałem w swojej wypowiedzi te nazwy zamiennie.
Mój pierwszy punkt był poprawny: WinMo vs iPhone. Szczerze nie wiem, czemu miałbym pisać Android vs WinMo. Chciałem podkreślić, że w tym obszarze Apple nie tylko konkuruje z Googlem, ale też przede wszystkim z MS. Telefonów z WinMo będzie jeszcze przez dłuższy czas więcej niż z Androidem, chociaż ten ostatni zaczyna szybko zdobywać rynek szczególnie kosztem systemu z MS. Ale Microsoft też jeszcze nie powiedział ostatniego słowa i szykuje ofensywę z Windows Mobile 7. Jak uda im się dostosować system do aktualnych wymagań użytkowników (lepsze wsparcie obsługi palcem zamiast rysika itp) to mają szansę odbić część rynku, o ile premiera się nie opóźni zbytnio.
@krzabr: Google jest jak najbardziej nastawione na zysk. Każda firma jest nastawiona na zysk. Jeżeli nie jest, to długo nie przetrwa. Jak widać Google ma się całkiem dobrze. Na tyle dobrze, że inne firmy, za przeproszeniem, srają po gaciach. Głównym atutem Google jest otwartość na użytkownika (czy jest szczera, to ciężko powiedzieć, Google ostatnio stara się udowadniać swoją szczerość na różne sposoby, otwierając wiele swoich projektów wewnętrznych, udostępniając narzędzia dla użytkowników, gdzie każdy może zarządzać swoimi danymi w ich bazie itp). Dzięki tej otwartości Google zarabia olbrzymie pieniądze, bo zyskał dzięki temu olbrzymią bazę użytkowników, co przekłada się na ilość wyświetlanych reklam. Oprócz tego jest kilka usług płatnych (zwiększenie pojemności Gmaila, Apps for domain w opcji płatnej, powiększenie miejsca w picasie, większe quoty w google apps engine), które jednak są i tak pewnie marginesem w zyskach Google.
No to koniec elaboratu . Pewnie i tak nikomu się nie będzie chciało tego przeczytać całego .
Mariusz Błoński, 21 stycznia 2010, 10:54
@yaworski: a sprzęt Apple'a produkuje Hon Hai Precision, co nie znaczy, że Apple nie jest firmą hardware'ową.
Uważam, że Google jest dużym zagrożeniem dla Apple'a, bo musi szukać drugiego źródła dochodów i wejście w sprzęt mobilny to rozsądny pomysł. Z kolei MS ma kilka bardzo mocnych źródeł dochodów, jego zainteresowania są skierowane w stronę oprogramowania i internetu i tak naprawdę nigdy nie udało mu się wyprodukować hardware'u, który znaczyłby coś na rynku. Jedynym wyjątkiem jest Xbox, ale znowu - Apple nie jest zainteresowane tym segmentem. Jeśli wypuści konsolę to przenośną.
thibris, 21 stycznia 2010, 17:42
@yaworski
"czepiasz się słów. Jakby nie było PC się kojarzy jednoznacznie z Windowsem, a iMac z OS X"
Ależ oczywiście że się czepiam:
primo - to jest to co mi najlepiej wychodzi,
secundo - może Tobie się tak kojarzy, może sporej liczbie użytkowników produktów MS się tak kojarzy, ale nie każdemu
Co do pierwszego punktu - nadal twierdzę że WM vs IPhone to dość naciągane określenie. Chyba że o czymś nie wiem, i MS w WM dodał lepszy aparat, większą baterię czy wyjmowalne karty pamięci, po to aby odwieść użytkowników od IPhone`a