Apple krytykuje Microsoft

| Technologia

Podczas corocznego World Wide Developers Conference (WWDC) Steve Jobs, szef firmy Apple, skrytykował Microsoft za kopiowanie rozwiązań z systemu Mac OS X 10.4 "Tiger". Nasi przyjaciele z północy wydają każdego roku 5 miliardów dolarów na prace badawczo-rozwojowe. I, jak się wydaje, jedyne co potrafią zrobić to naśladowanie Google\'a i Apple\'a. To dobry przykład, że pieniądze to nie wszystko – stwierdził Jobs.

Bertrand Serlet, wiceprezes ds. oprogramowania, zwrócił uwagę na duże podobieństwa pomiędzy zastosowaną w Viście technologią wyszukiwania, a usługą Searchlight, która w Mac OS X służy temu samemu celowi. Stwierdził ponadto, że zintegrowanie w przeglądarce czytnika RSS jest naśladowaniem pomysłów Apple\'a. Podobnie jak rozdzielenie Outlooka na osobną aplikację kalendarza i klienta poczty. W Mac OS X zawsze były to osobne programy. Wymieniając te i inne podobieństwa, Serlet stwierdził: ale poza tym to ciągle Windows.

Podczas WWDC zaprezentowano również nowy system Apple\'a – Mac OS X 10.5 "Leopard". Szczególną uwagę zwraca narzędzie o nazwie Time Machine. Automatycznie archiwizuje wszelkie dane, dzięki czemu można nie tylko odzyskać przypadkowo skasowany dokument, ale również odzyskać jego konkretną wersję.

Podobna technologia w Windows Vista nazywa się Previous Versions.

Firmie Apple również jednak można zarzucić kopiowanie pomysłów innych. To właśnie Microsoft jako pierwszy pokazał technologię, która została spopularyzowana przez Google\'a pod nazwą Desktop Search. Z kolei Apple\'owski Dashboard – pomysł na stworzenie platformy służącej uruchamianiu niewielkich aplikacji JavaScript – może być uznany za kopię Konfabulatora, który ukazał się w 2003 roku.

Apple Microsoft Leopard