Mają plan pozbycia się NSA

| Ciekawostki
National Security Agency

Kelli Ward, republikańska deputowana w senacie stanu Arizona, chce w bardzo nietypowy sposób uchronić mieszkańców stanu przed szpiegowaniem ich przez NSA. Pani senator przygotowała ustawę, która de facto uniemożliwia NSA pracę na terenie Arizony.

W przyszłym miesiącu stanowy senat ma głosować nad przygotowanymi przez Ward przepisami, które zabraniają stanowym i federalnym organom ścigania udzielania jakiejkolwiek pomocy NSA. Ponadto zakazuje ona należącym do stanu firmom sprzedaży wody i elektryczności NSA. Nowa ustawa zabrania prokuratorom wykorzystywania informacji zebranych przez NSA bez zgody lokalnych i stanowych sądów, zakazuje stanowym uczelniom udziału w badaniach związanych w jakikolwiek sposób z NSA, uniemożliwia im prowadzenie rekrutacji do NSA i przewiduje karanie prywatnych przedsiębiorstw za udzielanie NSA jakiejkolwiek pomocy. Senator Ward wierzy, że nowe przepisy spowodują, że NSA nie będzie mogła podsłuchiwać mieszkańców Arizony bez nakazu sądowego.

To nie pierwsza radykalna propozycja senator Ward. Podczas poprzedniej sesji legislacyjnej próbowała wnieść pod obrady ustawę, która nakazywałaby stanowym organom ścigania ignorowanie federalnych ograniczeń dotyczących prawa do posiadania broni palnej. Ustawa była oparta na zaleceniach organizacji Tenth Amendment Center, grupy, która poważnie traktując Dziesiątą Poprawkę, walczy o jak największą niezależność poszczególnych stanów i osób indywidualnych. Dziesiąta Poprawka przewiduje bowiem, że uprawnienia, których Konstytucja nie deleguje na Stany Zjednoczone bądź nie zabrania ich poszczególnym stanom, przysługują stanom lub ludowi.

Tenth Amendment Center próbuje namówić inne stany, by poszły w ślady Arizony. Działacze organizacji skupiają się obecnie na Utah, gdzie NSA planuje budowę dużego centrum bazodanowego w pobliżu Salt Lake City. Centrum będzie przechowywało i analizowało informacje wywiadowcze z całego świata, a do chłodzenia jego superkomputerów potrzebne będą olbrzymie ilości wody. Wody, którą ma dostarczać należąca do stanu firma. Arizona to pierwszy stan, który oficjalnie ogłosił, że będzie procedował nad tego typu ustawą. Podobne deklaracje złożli też legislatorzy stanów Utah i Washington, ale nie jest to oficjalne stanowisko, zatem nie możemy go potwierdzić - mówi Michael Maharrey, jeden z dyrektorów Tenth Amendment Center.

Arizona NSA Tenth Amendment Center