Jeden rok na jeden język

| Psychologia

Arpan Sharma, 10-latek z Edgbaston, oprócz angielskiego opanował jeszcze 10 innych języków. Drugi rok z rzędu chłopiec doszedł do ostatniego etapu ogólnokrajowego konkursu Junior Language Challenge. W 2006 zajął 3. miejsce. W tegorocznej edycji znalazł się w 30-osobowej grupie najmłodszych finalistów. Zakończenie zmagań nastąpi dzisiaj, czyli 2 listopada.

W domu porozumiewa się w ojczystym hindi, w szkole The Blue Coat School uczęszczał na lekcje 4 kolejnych języków: niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego oraz włoskiego. Pozostałych nauczył się z multimedialnych kursów. W ten sposób zapoznał się z meandrami tajskiego, polskiego, suahili i mandaryńskiego. Teraz zabrał się za ugandyjski język luganda/ganda.

Mały geniusz chce zostać lekarzem i pomagać ludziom na całym świecie. Czasem wspomina też o byciu muzykiem albo dziennikarzem. Dobrze gra na instrumentach, co oznacza, że natura obdarzyła go doskonałym słuchem. Mówi, że lubi się uczyć języków i sprawia mu to przyjemność. Podkreśla, że najważniejsza jest motywacja, pragnienie nauczenia się czegoś. Bez nich nie można nawet marzyć o sukcesie.

Arpan najbardziej lubi hindi. Dlaczego? Ponieważ jest tak inny od angielskiego. Polski, mandaryński i ganda to języki, których chłopak uczył się od ubiegłorocznego konkursu.

Arpan Sharma języki Junior Language Challenge The Blue Coat School