"Wielordzeniowe" kości pamięci?

| Technologia

Współczesne procesory stały się tak wydajne, że nie nadążają za nimi układy pamięci, stając się w ten sposób wąskim gardłem systemu kompuerowego i innych urządzeń. Kryptograf Joseph Ashwood mówi, że znalazł rozwiązanie.

Ashwood jest autorem nowej architektury pamięci, którą nazwał Ashwood Architecture. Zakłada ona, że przy każdej każdej kości pamięci będzie umieszczany osoby kontroler.

Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieli do czynienia z pamięciami z dostępem równoległym. Wiele danych mogłoby więc w tym samym momencie docierać do kości pamięci. Ashwood mówi, że taka architektura zapewnia w przypadku układów DDR2 przepustowość rzędu 16 Gb/s. Tymczasem standardowa przepustowość wynosi 12 Gb/s.

Przyznaje jednak, że jego pomysł ma też pewne mankamenty. Przede wszystkim – architektury nie sprawdzono w praktyce. Nie powstała jeszcze żadna kość zbudowana według pomysłu kryptografa. Architektura istnieje tylko na papierze. Pocieszający jest fakt, że została ona pozytywnie zweryfikowana przez specjalistów z Carnegie Mellon University.

Drugi problem – równoległy dostęp do pamięci powoduje wydłużenie czasu dostępu do konkretnej komórki pamięci. Jednak, jak twierdzi Ashwood, straty są równoważone poprzez możliwość wykonania wielu poleceń w tym samym czasie.

Wszystko brzmi dość tajemniczo i nie znamy szczegółów Ashwood Architecture. Wynalazca złożył wniosek patentowy i dopóki nie zostanie on pozytywnie rozpatrzony, szczegóły nie będą ujawnione.

Ashwood Architecture pamięci kontroler DDR2