Australijski komar czerpie krew z... nozdrzy żab

| Nauki przyrodnicze
John Gould

Pewien gatunek komara z Australii ma niezwykłą strategię zdobywania pożywienia. Dwóch biologów ze zdumieniem zauważyło, że Mimomyia elegans pożywia się w nozdrzach niektórych gatunków płazów bezogonowych. Byli tak zaskoczeni odkryciem, że przez trzy lata prowadzili obserwacje i odkryli, że komar najpierw ląduje na grzbiecie żaby, następnie wędruje na jej głowę, staje między oczami, wkłuwa się do środka nozdrza i stamtąd czerpie krew.

John Gould John Gould

Naukowcy obserwowali interakcje żab i komarów w 60 podmokłych miejscach na Wyspie Kooragang w Nowej Południowej Walii. Udało im się zarejestrować kilkanaście przypadków, gdy komar pożywiał się w nozdrzach Litoria aurea, L. fallax i L. peronii. Nigdy za to nie zauważyli, by komar pobierał krew z innej części ciała płaza. Naukowcy sądzą, że być może w nozdrzach jest najcieńsza skóra. To jednak nie jedyny przykład komara, który pożywia się na zwierzęciu będącego jego naturalnym wrogiem. Badacze przytaczają przykład Uranotaenia lowii, który wkłuwa się między głowę a kark płaza, czy Corethrella ranapungens pobierający krew z różnych miejsc na pysku. Jednak czerpanie krwi z wnętrza nozdrzy jest czymś wyjątkowym.

Badacze, John Gould i Jose W. Valdez, zauważają, że komary są bardzo ważnym elementem wielu ekosystemów, zarówno wodnych, jak i lądowych. Zapylają rośliny, stanowią źródło pożywienia dla wielu zwierząt. Odgrywają też istotną rolę w przenoszeniu chorób i pasożytów. Korzystanie przez nie z płazów jako źródła pożywienia nie jest ani niczym niespotykanym, ani zaskakującym. Wręcz przeciwnie, to rozsądna strategia, gdyż wiele płazów przebywa nad wodą, czyli tam, gdzie przebywają tez komary.

Obserwowane przez Goulda i Valdeza gatunki komarów zachowują się nietypowo. Aby być bezpieczne, muszą wylądować na grzbiecie i przemierzyć całe ciało żaby. Naukowcy zwracają też uwagę, że zarówno te gatunki, jak i inne żerujące na płazach, mogą być ważnym wektorem przenoszącym wiele chorób. To kwestia, która wymaga pilnego zbadania, tym bardziej w obliczu szybkiego wymierania płazów w niektórych miejscach na Ziemi.

Australijski komar czerpie krew z... nozdrzy żab