Baidu poczyna sobie coraz śmielej

| Technologia
Ford

Baidu coraz śmielej wchodzi na rynek autonomicznych samochodów. Przed kilkoma tygodniami firma ogłosiła, że chce stworzyć autonomiczne autobusy, a dzisiaj dowiadujemy się, iż jest zainteresowana całym rynkiem autonomicznych samochodów. Baidu chce wykorzystać swoje doświadczenie w pracach nad sztuczną inteligencją, tworzeniem map i wymianą danych.

Od trzech miesięcy Baidu współpracuje z BYD Co., największym w Chinach producentem samochodów elektrycznych. Baidu wyposaża te pojazdy w oprogramowanie Baidu AutoBrain,które odpowiada za prowadzenie pojazdu, obserwowanie otoczenia i podejmowanie decyzji. Wang Jing, wiceprezes odpowiedzialny za rozwój autonomicznym samochodów poinformował, że jego firma może również rozpocząć współpracę z amerykańskimi przedsiębiorstwami. Nie wymienił jednak żadnej nazwy.

Baidu chce konkurować na rynku autonomicznych samochodów m.in. z Google'em. Koncern Page'a i Brina pracuje nad takimi pojazdami od 2009 roku. W ramach testów autonomiczne samochody Google'a przejechały już ponad 3,2 miliona kilometrów. Baidu będzie testowało swoje samochody w Chinach i wierzy, że znajomość lokalnych warunków drogowych da jej przewagę nad konkurencją.

Analitycy uważają, że do roku 2017 pojawią się samochody samodzielnie radzące sobie w korkach oraz płacące za parking. W 2018 roku w salonach powinny być dostępne pojazdy zdolne do samodzielnej jazdy po autostradach i zmiany pasa. Samochody samodzielnie poruszające się w ruchu miejskim mają trafić do sprzedaży w roku 2022, a w roku 2025 powinniśmy, zdaniem analityków, mieć do dyspozycji w pełni autonomiczny samochód.

Baidu Google autonomiczny samochód