Rzecznik Anonimowych skazany

| Ciekawostki
YouTube

Barrett Brown, nieoficjalny rzecznik prasowy Anonimowych, którego aresztowanie przez FBI nagrały kamery osób prowadzących z nim internetowy czat, został skazany na pięć lat więzienia. Brown przyznał się do stawianych mu zarzutów przeszkadzania w wykonaniu nakazu przeszukania, gróźb karalnych oraz działanie w roli narzędzia pozwalającego na nieautoryzowanego dostępu do chronionego komputera.

Brown po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę organów ścigania w 2011 roku, kiedy przekopiował z jednego kanału IRC do drugiego link do danych ukradzionych ze specjalizującego się w problemach bezpieczeństwa think tanku Straford. Przestępcy ukradli wówczas około 200 gigabajtów danych.

Prokuratorzy argumentowali, że pomimo iż sam Brown nie potrafi włamywać się do komputerów, to przekazując dalej odnośnik do ukradzionych danych stał się częścią grupy przestępczej.

Sprawa Browna była dokładnie obserwowana przez dziennikarzy i obrońców praw obywatelskich, którzy obawiali się, że powstanie precedens w wyniku którego tworzenie odnośników w internecie będzie mogło podlegać karze. Warto wspomnieć, że Brown pisał w przeszłości do takich tytułów jak The Guardian, Vanity Fair czy Huffington Post. Prawo dziennikarza – czy kogokolwiek innego – do linkowania do już upublicznionej informacji, w tym informacji tajnej, będzie poważnie zagrożone, jeśli Brown zostanie skazany - powiedział Hanni Fakhoury, prawnik z Electronic Frontier Foundation.

Prokuratura ostatecznie wycofała oskarżenie o udostępnienie odnośnika, stwierdziła jednak, że sąd, wydając wyrok, powinien wziąć pod uwagę jego niewłaściwe zachowanie w tej sprawie.

Browna skazano na 63 miesiące więzienia i 900 000 dolarów odszkodowań i grzywien. Początkowo groziły mu 102 miesiące więzienia. W poczet kary zostanie mu zaliczone 30 miesięcy, które już spędził w areszcie.

Barrett Brown Anonimowi kara więzienie