Drapieżna bakteria zabija inne bakterie, by pozyskać bioplastik

| Ciekawostki
CIB

Hiszpańscy naukowcy opracowali i opatentowali metodę, w ramach której drapieżne bakterie ekstrahują z wnętrza innych bakterii biodegradowalne polimery - polihydroksyalkaniany (PHA). PHA są uznawane za alternatywę dla polimerów uzyskiwanych z ropy.

Jak wyjaśnia Virginia Martínez, główna autorka artykułu opublikowanego na łamach Scientific Reportsbakterie potrafią produkować i magazynować w postaci bioplastiku do 90% swojej wagi. Polimer jest jednak zamknięty w komórce i trudno go wyekstrahować. Dotąd, by doprowadzić do lizy producenta i uwolnienia produktu, proponowano różne detergenty i systemy zaburzające komórkę. Nie były one jednak ani przyjazne dla środowiska, ani wydajne, co zwiększało koszty.

Chcąc wyeliminować te przeszkody, zespół z madryckiego Centre for Biological Research (CIB-CSIC) wykorzystał drapieżne Bdellovibrio bacteriovorus. Bakterie zmodyfikowano genetycznie.

Zdecydowaliśmy się zastosować B. bacteriovorus jako czynnik trawiący inne bakterie (w szczególności naturalnie wytwarzające PHA P. putida KT2440) i odzyskiwać wewnątrzkomórkowy bioprodukt. Drapieżnik został przeprojektowany w taki sposób, by nie rozkładał zakumulowanego w ofierze bioplastiku.

Martínez dodaje, że system lityczny umożliwia pozyskanie PHA w pojedynczym kroku. Nie potrzeba skomplikowanej aparatury czy toksycznych związków. Jak podkreślają Hiszpanie, stosując opisaną metodę, można by pozyskiwać zgromadzone w innych bakteriach enzymy lub białka. B. bacteriovorus atakują bowiem wiele szczepów bakteryjnych. Co ważne, technika jest bezpieczna dla ludzi, bo drapieżnik nie atakuje komórek ssaczych.

Bdellovibrio bacteriovorus polihydroksyalkaniany PHA ekstrahować P. putida KT2440 Virginia Martínez