Drapieżna bakteria zabija inne bakterie, by pozyskać bioplastik
Hiszpańscy naukowcy opracowali i opatentowali metodę, w ramach której drapieżne bakterie ekstrahują z wnętrza innych bakterii biodegradowalne polimery - polihydroksyalkaniany (PHA). PHA są uznawane za alternatywę dla polimerów uzyskiwanych z ropy.
Jak wyjaśnia Virginia Martínez, główna autorka artykułu opublikowanego na łamach Scientific Reports, bakterie potrafią produkować i magazynować w postaci bioplastiku do 90% swojej wagi. Polimer jest jednak zamknięty w komórce i trudno go wyekstrahować. Dotąd, by doprowadzić do lizy producenta i uwolnienia produktu, proponowano różne detergenty i systemy zaburzające komórkę. Nie były one jednak ani przyjazne dla środowiska, ani wydajne, co zwiększało koszty.
Chcąc wyeliminować te przeszkody, zespół z madryckiego Centre for Biological Research (CIB-CSIC) wykorzystał drapieżne Bdellovibrio bacteriovorus. Bakterie zmodyfikowano genetycznie.
Zdecydowaliśmy się zastosować B. bacteriovorus jako czynnik trawiący inne bakterie (w szczególności naturalnie wytwarzające PHA P. putida KT2440) i odzyskiwać wewnątrzkomórkowy bioprodukt. Drapieżnik został przeprojektowany w taki sposób, by nie rozkładał zakumulowanego w ofierze bioplastiku.
Martínez dodaje, że system lityczny umożliwia pozyskanie PHA w pojedynczym kroku. Nie potrzeba skomplikowanej aparatury czy toksycznych związków. Jak podkreślają Hiszpanie, stosując opisaną metodę, można by pozyskiwać zgromadzone w innych bakteriach enzymy lub białka. B. bacteriovorus atakują bowiem wiele szczepów bakteryjnych. Co ważne, technika jest bezpieczna dla ludzi, bo drapieżnik nie atakuje komórek ssaczych.
Komentarze (0)