Odczytano najstarszy hebrajski pergamin od czasów Rękopisów z Qumran

| Humanistyka
Izraelska Służba Starożytności, Shay Halevi

Izraelskim i amerykańskim naukowcom udało się odczytać najstarszy hebrajski tekst biblijny od czasu znalezienia Rękopisów z Qumran. Zwęglony fragment pergaminu pochodzi z VI wieku naszej ery i został znaleziony w 1970 roku w ruinach spalonej synagogi Ein Gedi. Najnowocześniejsza technologia pozwoliła nam wirtualnie rozwinąć i odczytać fragment Biblii pochodzący sprzed około 1500 lat - mówi Pnina Shor z Izraelskiej Służby Starożytności. Po Rękopisach z Qumran jest to najbardziej znaczący biblijny rękopis - dodaje.

Archeolog Sefi Porat, który w 1970 roku był w zespole pracującym na terenie Ein Gedi mówi, że już wówczas próbowano odczytać rękopis, jednak ówczesna technika na to nie pozwalała. Nie wiedzieliśmy, co było tam zapisane - przyznaje.

Izraelska Służba Starożytności

Teraz już wiemy, że fragment papirusu o długości zaledwie 7 centymetrów zawiera osiem pierwszych wersów Księgi Kapłańskiej. Przez 45 lat zabytek przechowywano w klimatyzowanym sejfie wraz z Rękopisami z Qumran. Próbę jego odczytania podjęto w ubiegłym roku, gdy firma Merkel Technologies zaoferowała swoją pomoc i naukowcy mogli użyć jej specjalnego tomografu komputerowego. Wykonane za jego pomocą obrazy wysłano na University of Kentucky. Tam eksperci stworzyli specjalne oprogramowanie, dzięki któremu przed kilkoma dniami uzykano pierwszy nadający się do odczytu obraz.

Pnina Shor wierzy, że pełen zwój, z którego pochodzi fragment, zawierał kompletną Torę, jednak profesor Brent Seales z Kentucky studzi jej zapał. Tego nie wiemy. To poważne wyzwanie technologiczne. Wiemy, że tekstu jest więcej - mówi uczony.

Zdaniem Shor najnowsze odkrycie uzupełnia ważną lukę pomiędzy Rękopisami z Qumran a pochodzącym z X wieku.

Biblia pergamin zwoje znad Morza Martwego Ein Gedi Rękopisy z Qumran