Wyjątkowa biblioteka w sieci

| Humanistyka
BethNaught, CC BY-SA 4.0

Biblioteka Bodlejańska udostępniła w Sieci część swoich niezwykłych zbiorów. Teraz każdy może korzystać z dzieł przechowywanych w tej wyjątkowej instytucji.

Biblioteka Bodlejańska to jedna z najstarszych europejskich bibliotek. Została założona w 1602 roku i jest główną biblioteką Uniwersytetu w Oksfordzie. W jej zbiorach znajduje się 7 milionów przedmiotów, a na terenie Zjednoczonego Królestwa większa od niej jest jedynie British Library. W Bibliotece Bodlejańskiej znajdziemy m.in. wszystkie książki wydane na terenie Wielkiej Brytanii od roku 1610. Instytucja składa się z Bibliotek: Japońskiej, Prawniczej, Hooke'a (biblioteka popularnonaukowa), Instytutu Indyjskiego, Instytutu Orientalistyki, Filozoficznej, Naukowej Radcliffe'a, Wspólnoty Narodów i Studiów Arykańskich oraz Vere Harmsworth (historii USA).

Teraz internauci mogą online korzystać z manuskryptów, oglądać satyryczne rysunki komentujące wojny napoleońskie i karierę samego cesarza Francuzów, zapoznać się z XVIII- i XIX-wiecznymi grami planszowymi oraz materiałami edukacyjnymi i rozrywkowymi dla dzieci, zobaczyć jak przed trzema wiekami wyglądały pokazy magików czy przedmioty używane w cyrkach, obejrzeć XVII-wieczne mapy miejscowości Laxton, podziwiać obrazy z XIX-wiecznej Kalkuty i sceny z życia dworskiego oraz religijnego Birmy w XVIII i XIX wieku. W udostępnionych zbiorach znajdziemy spisaną przez Cobetta historię parlamentu Anglii, zapiski Artura Evansa odkrywcy pałacu w Knossos, komplet zapisków z egipskich wypraw Champolliona – twórcy egiptologii – i jego ucznia Roselliniego, prawdziwą gratkę jest też Gough Map, pochodząca z połowy XIV wieku najstarsza znana mapa dróg w Wielkiej Brytanii.

Biblioteka Bodlejańska udostępniła też plakaty wyborcze Partii Konserwatywnej z lat 1909-2007, greckie manuskrypty w tym pochodzące z IX wieku kopie dzieł Platona i Euklidesa, dzieła entomologów, zoologów i paleontologów, drukowane księgi z XV-XVIII wieku oraz SJC MS17 czyli pochodzące z początków XII wieku anonimowe dzieło zawierające teksty dotyczące matematyki, astronomii, czasu, kalendarza, alfabetu, medycyny i przyrody, uznawane za jeden z najważniejszych wczesnych angielskich manuskryptów naukowych.

Biblioteka Bodlejańskia Uniwersytet Oksfordzki manuskrypt