Drukowane posiłki dla seniorów

| Zdrowie/uroda

Naukowcy z niemieckiej firmy Biozoon koordynują prace nad drukowanymi w 3D żelowymi pokarmami dla starszych osób. Projekt Performance został sfinansowany przez Komisję Europejską (wartość grantu to 3 mln euro). Biorą w nim udział akademicy i małe-średnie przedsiębiorstwa z 5 krajów: Holandii, Włoch, Danii, Austrii i Niemiec.

Wydruki, wśród których znajdują się zarówno szparagi, jak i pieczeń jagnięca czy brokuły, mają zapewnić seniorom dostęp do apetycznych i odżywczych posiłków. Autorami techniki smoothfood są kucharze Markus Biedermann i Herbert Thill. Wykorzystuje się w niej usztywniacze wytwarzane przez Biozoon.

W 2010 r. ukazała się książka Biedermanna, Thilla i terapeutki mowy Sandry Furer-Fawer pt. Smoothfood. Z umieszczonego w niej biogramu dowiadujemy się, że Biedermann jest nie tylko kucharzem, który przez wiele lat pracował w domach spokojnej starości, ale i dyplomowanym gerontologiem.

Drukowane pokarmy to, wg twórców, szansa na kultywowanie jedzenia nawet w starszym wieku oraz świetne rozwiązanie dla osób z dysfagią lub innymi zaburzeniami/chorobami utrudniającymi przełykanie.

Spersonalizowane informacje nt. tekstury, tj. stopnia zmiękczenia pokarmu, wielkości porcji i zawartości składników odżywczych są zapisywane np. na handheldach i przesyłane do bezpiecznych baz danych lokalnych producentów żywności. Na talerzu jest drukowany kod QR, który zawiera informacje o tym, kto jest klientem, gdzie mieszka i jakie są jego preferencje (smakowe i dot. konsystencji). Posiłek jest zamrażany, a po dotarciu na miejsce należy go tylko odpakować i po włożeniu do specjalnego pudełka odgrzać w mikrofalówce.

Jak wyjaśnia współzałożyciel Biozoona Mathias Kueck, żelowe pokarmy wyglądają i smakują jak oryginał, ale łatwo rozpuszczają się w ustach. Surowe, ugotowane na parze, świeże bądź mrożone składniki są krojone, miksowane, gniecione lub ubijane, a później nadaje im się odpowiedni kształt.

 

Biozoon posiłki 3D żelowe senior składniki odżwycze Mathias Kueck