Koniec wojny Blu-ray i HD DVD?

| Technologia

Broadcom pokazał dzisiaj pierwszy, jak twierdzi firma, układ scalony typu SoC (System on Chip), który obsługuje standardy Blu-ray i HD DVD. Wszystko wskazuje więc na to, że powoli spełniają się przewidywania niektórych specjalistów, i wojna pomiędzy dwoma konkurującymi formatami wkrótce się zakończy. W przyszłym roku mają się bowiem pojawić pierwsze urządzenia, które będą w stanie obsługiwać oba formaty.

Broadcom już przed niemal rokiem zaprezentował układ, który wyposażony był w dekodery sygnałów audio i wideo dla obu standarów, jednak obecnie zaprezentowana kość może poszczycić się znacznie większą liczbą funkcji. W układzie znalazły się dwa rdzenie obliczeniowe wykonane w architekturze MIPS, wielostrumieniowy dekoder wideo o wysokiej rozdzielczości, dedykowane silniki graficzne, procesory dźwięku, procesor odpowiedzialny za zabezpieczenia sygnału, interfejsy DDR2. Scalak obsługuje też wyjścia audio i wideo oraz wyposażony jest w obsługę całego zestawu interfejsów sieciowych.

Kość BCM7440 radzi sobie ze wszystkimi standardami kompresji audio i wideo wymaganymi przez specyfikacje HD DVD i Blu-ray. Obsługuje więc H.264, VC-1, MPEG-2, Dolby Digital Plus, Dolby Tru-HD oraz DTS-HD. Układ pozwala na zbudowanie urządzeń, które odczytają też płyty DVD i CD.

Blu-ray HD DVD BCM7440 Broadcom