Bezos rzuca wyzwanie Muskowi
Założyciel Amazona Jeff Bezos zdradził ambitne plany na przyszłość, jakie ma w stosunku do swojej firmy kosmicznej Blue Origin. Przypomnijmy, że Blue Origin to pierwsza firma, która dokonała udanego lądowania rakiety nośnej wyniesionej wcześniej na znaczną wysokość. Teraz Bezos rzuca wyzwanie firmie SpaceX Elona Muska, która również ma na koncie udane lądowanie rakiety. Osiągnięcia obu firm są niezwykle ważne. Blue Origin była pierwsza, jednak SpaceX dokonała trudniejszego wyczynu. Rakiety używane przez Blue Origin mają za zadanie wynosić na wysokość suborbitalną turystyczną kapsułę New Shepard. Pierwsze komercyjne loty mają rozpocząć się w 2018 roku. Z kolei SpaceX wystrzeliwuje rakiety poza orbitę, wznoszą się one wyżej, mają inny kształt, lądowanie nimi jest znacznie trudniejsze.
Teraz Bezos zapowiada, że kolejnym ważnym krokiem w historii jego firmy będzie rakieta New Glenn. Ma być to olbrzymi pojazd wielkością niemal dorównujący Saturnowi V, który ma osiągać ponad 50% mocy Saturna.
New Glenn ma mieć większą moc od Falcona 9 SpaceX, ale mniejszą od Falcona Heavy. Blue Origin chce wystrzelić pierwszą rakietę New Glenn jeszcze przed końcem obecnej dekady. Będzie to poważna konkurencja dla SpaceX, gdyż nie wiadomo, kiedy odbędzie się pierwszy lot Falcon Heavy. Był on zaplanowany jeszcze na rok bieżący, jednak po niedawnej eksplozji rakiety Falcon 9 nie wiadomo, kiedy SpaceX ponownie rozpocznie loty.
Pierwszy stopień rakiety New Glenn, podobnie jak pierwszy stopień Falcona, będzie wielokrotnego użytku. Istnieje jednak zasadnicza różnica pomiędzy obiema konstrukcjami. Rakieta Blue Origin używa mieszaniny metanu i ciekłego tlenu. Paliwo takie ma mniejszą gęstość energetyczną, co oznacza, że trzeba zbudować większą rakietę, jednak spala się czyściej, więc lepiej nadaje się do rakiet wielokrotnego użytku.
Dwustopniowa New Glenn korzysta z siedmiu silników BE-4, a jej ciąg na poziomie morza ma wynosić 17,12 meganiutonów (MN). Obecnie najpotężniejszą na świecie rakietą jest Delta IV Heavy o ciągu 9,34 MN. Ciąg Falcona Heavy ma wynieść około 22,68 MN.
Komentarze (5)
gucio222, 15 września 2016, 17:31
Nie przepadam za wiadomościami w stylu - będzie, ambitne plany, planuje. itp podawane prze firmę której udał się jeden start rakietki co nie jest w stanie wynieść kota na 10km. SpaceX po prostu robi a nie ogłasza.
Adas L, 17 września 2016, 21:55
Nie poza tylko na orbitę! Jedyny znany plan wystrzelenia czegoś poza orbitę to użycie Falcon Heavy i Red Dragon w misji na Marsa.
Blue Origin New Shepard wzniósł się trochę wyżej niż 10km i to 4krotnie - ta sama rakieta została użyta kilka razy. Space X nie użyło po raz drugi jeszcze żadnego z odzyskanych członów.
Flaku, 18 września 2016, 09:59
Voyagery też poleciały poza orbitę. Chyba, że liczysz orbitę galaktyki
radar, 18 września 2016, 12:30
A co Voyagery maja do SpaceX?
Adas ma rację, SpaceX, jak na razie, wystrzeliwuje rakiety tylko na orbitę.
Flaku, 18 września 2016, 16:21
Racja. Źle zrozumiałem