Jeszcze w bieżącym roku z USA wystartują załogowe misje kosmiczne

| Astronomia/fizyka
NASA

Komercyjni partnerzy NASA, Boeing i SpaceX planują testy, które już w bieżącym roku umożliwią im uzyskanie licencji zezwalającej na organizowanie lotów załogowych. Celem prowadzonego przez NASA Commercial Crew Program jest stworzenie bezpiecznego systemu transportu ludzi z terytorium USA na Międzynarodową Stację Kosmiczną i ich powrót na Ziemię.

Pojazd Starliner firmy Boeing będzie wynoszony przez rakiety Atlas V firmy United Launch Alliance z kompleksu startowego 41, a kapsuła Crew Dragon firmy SpaceX będzie startowała za pomocą rakiet Falcon 9 z legendarnego kompleksu startowego 39A. To stamtąd startowały misje Apollo i promy kosmiczne.

Po przeprowadzeniu testowych lotów bezzałogowych i załogowych firmy dostarczą NASA dane z lotów i na ich podstawie Agencja zdecyduje, czy testowane systemy spełniają odpowiednie wymogi. Obecnie zakłada się, że w latach 2019-2024 każda z firm wykona sześć misji załogowych na MSK.

Obie firmy prowadzą testy własnych kapsuł, silników, systemów przerwania startu i awaryjnego oddzialania się kapsuły załogowej od rakiety nośnej. Testowane są też spadochrony używane podczas powrotu na ziemię oraz skafandry kosmiczne. Trwają też prace konstukcyjne w kompleksach startowych, które mają je przygotować do prowadzenia misji załogowych.

W bieżącym roku w White Sands Missile Range w Nowym Meksyku Boeing przeprowadzi bezzałogowy test awaryjnego przerwania startu. Planowany jest też bezzałogowy lot i dokowanie Starlinera do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Później kapsuła powróci na ziemię. Następnie przeprowadzony zostanie podobny test z dwoma astronautami na pokładzie. Boeing, NASA i Departament Obrony będą prowadziły też wspólne ćwiczenia przyjmowania powracających z misji kapsuł załogowych. Co prawda Starliner ma lądować na lądzie, jednak ćwiczone będzie też awaryjne wodowanie kapsuły.

Z kolei w drugim kwartale bieżącego roku SpaceX planuje przeprowadzenie  pierwszej bezzałogowej misji kapsuły Crew Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Później odbędzie się test awaryjnego przerwania startu. W trzecim kwartale bieżącego roku ma zaś zostać przeprowadzony pierwszy lot załogowy Crew Dragona, w którym udział weźmie dwóch astronautów. Polecą oni na MSK.

Boeing SpaceX USA Crew Dragon Starliner misja załogowa