Bohaterowie wielkiej ucieczki z niemieckiego obozu zostali zdradzeni?

| Humanistyka
The National Archives

W nocy z 24 na 25 marca 1944 roku, po niemal roku kopania tunelu, 76 więźniów różnych narodowości uciekło z obozu jenieckiego Stalag Luft III. Wszyscy, z wyjątkiem trzech, zostali schwytani i w ciągu tygodnia – na osobisty rozkaz Hitlera – zamordowano 50 z nich. Z czasem na kanwie tej historii powstał słynny film ze Steve'em McQuinnem. Pracownicy brytyjskich The National Archives odkryli właśnie dokument sugerujący, że uciekinierzy mogli zostać zdradzeni.

Kapitan lotnictwa kartograf Desmond Plunkett był 13. z uciekinierów opuszczających tunel. Nikt nie chciał uciekać jako 13., więc Plunkett się zgłosił. Został złapany na granicy z Austrią i spędził osiem miesięcy w więzieniu gestapo, zanim przeniesiono go do Stalag Luft I. W The National Archives znaleziono właśnie jego zeznania, które złożył po uwolnieniu z obozu w maju 1945 roku.

Jest dwóch ludzi... to ich działania przyniosły zgubę 50 zamordowanym jeńcom. Trzeba ich znaleźć. To na pewno rodowici Anglicy. Muszą być osądzeni za kolaborację z wrogiem, stwierdził Plunkett w kwestionariuszu, który wypełniał każdy uwolniony jeniec.

Doktor William Butler, ekspert ds. wojskowości i dyrektor Zbiorów Współczesnych w The National Archives mówi, że gdy Plunkett został oswobodzony z obozu jenieckiego, trafił do szpitala z powodu zaburzeń psychicznych wywołanych przez pobyt w więzieniu gestapo. Pewne poszlaki wskazują, że obwiniał siebie o śmierć 50 kolegów, gdyż podczas przesłuchania przez gestapo mógł coś przypadkiem powiedzieć. Jednak inni więźniowie zapewnili Plunketta, że nie mógł być winny, gdyż jeńcy zostali zamordowani zanim jeszcze trafił w ręce niemieckiej tajnej policji.

W filmie „Wielka ucieczka” na postaci Plunketta wzorowany jest kapitan Colin Blythe grany przez Donalda Plreasence'a. Blythe rysuje dla uciekinierów 2500 map. Pleasence stworzył swoją postać częściowo na własnych doświadczeniach. Był radiooperatorem w bombowcach RAF, został zestrzelony nad Francją w sierpniu 1944 roku i trafił do Stalag Luft I.

Bohaterowie wielkiej ucieczki z niemieckiego obozu zostali zdradzeni?