Pomoc z głębin
Z osadów pobranych z dna Oceanu Spokojnego wyizolowano bakterię, która może przydać się do oczyszczania wody z metali ciężkich. Profesor Geijao Wang i jego zespół z Uniwersytetu Rolniczego Huazhong w Wuhan opisali w czasopiśmie Microbiology wyniki swoich prac nad odmianą Mn32 Brachybacterium. Organizm bardzo efektywnie oczyszcza wodę z manganu, zamieniając go w nierozpuszczalne tlenki manganu. Co więcej, tlenki te absorbują dodatkowy mangan z roztworu. Brachybacterium absorbuje też znaczące ilości cynku i aluminium, którymi często zanieczyszczone są wody w pobliżu miejsc występowania przemysłu ciężkiego.
Co prawda tlenki manganu mogą być wytwarzane przemysłowo i używane do absorbowania cynku i aluminium, jednak chińscy naukowcy zauważyli, że tlenki wytwarzane przez bakterię są dwu- i trzykrotnie bardziej skuteczne niż te, wytwarzane rzez człowieka. Dzieje się tak dlatego, że mają inną strukturę krystaliczną i większą powierzchnię, dzięki czemu mogą zaabsorbować więcej jonów metali.
Profesor Wang rozpoczyna teraz badania nad Brachybacterium Mn32 w bioreaktorze. Ma nadzieję, że organizm będzie w stanie absorbować też inne metale i przyda się w walce z zanieczyszczeniami.
Komentarze (4)
MrVocabulary (WhizzKid), 5 czerwca 2009, 22:43
Fajnie. Oby tylko nie minęło jak zwykle 30 lat do użycia tych bakterii, bo to przecież skomplikowane...
pli, 6 czerwca 2009, 13:03
jeszcze niech tylko znajdą bakterie, które odfiltrują z kamienia wodę w lublinie;) bo na nią nawet filtr chyba nie podziała;)
mikroos, 6 czerwca 2009, 13:10
Kamień się bardzo łatwo wytrąca za pomocą zwykłego CO2. Trzeba tylko chcieć... Chociaż znam ten ból, bo w Poznaniu woda też jest okropnie twarda
Filon, 9 czerwca 2009, 09:28
Mikroos zgadzam się też mieszkam w Poznaniu i muszę Ci powiedzieć, że powoli przesadzają