Wyczytać (sobie) drogę do wolności
Brazylijskie więzienia naprawdę muszą być przeludnione, skoro tamtejszy system penitencjarny zatwierdził taki sposób skrócenia sobie wyroku. Każda przeczytana książka, nie byle jaka, bo z zakresu literatury, filozofii czy nauki, oznacza odjęcie od czasu odsiadki aż 4 dni.
Zgodnie z rządowym wnioskiem, rocznie będzie można przeczytać do 12 pozycji. Po wypożyczeniu skazany będzie miał miesiąc na zapoznanie się z dziełem i napisanie eseju. Wymogi formalne? Prawidłowe wykorzystanie akapitów i marginesów, brak poprawek oraz czytelne, spójne pismo.
Specjalny zespół zdecyduje, którzy z więźniów osadzonych w zakładach karnych stanów Parana, Mato Grosso do Sul, Rondônia i Rio Grande do Norte nadają się do wzięcia udziału w programie "Odkupienie przez czytanie". Jak widać, książki rzeczywiście są w stanie przenieść człowieka w inne miejsce...
Komentarze (5)
waldi888231200, 29 czerwca 2012, 23:09
Powinno być 1dzień za 100stron i esej, wtedy na 1rok odsiadki byłoby 36 500stron (gość byłby naukowcem w dowolnej dziedzinie a i klawisze by się nieźle podciągneli czytając eseje).
W Polsce warto by to wprowadzić dla bezrobotnych (300stron miesięcznie plus esej , a będzie następny zasiłek) po pół roku znajdzie dobrą pracę bez problemu.
wilk, 4 lipca 2012, 22:19
Może i przeludnione, ale też pomysłowe: http://io9.com/5922551/brazilian-prison-incentivizes-prisoners-to-provide-pedal+powered-energy Przydałoby się coś takiego dla naszych więziennych leżaków wprowadzić.
Jajcenty, 5 lipca 2012, 07:55
A prawa człowieka? A zakaz przymusu pracy,? I generalnie wszystkie inne zakazy krzywdzenia osadzonych?
I kwestia sprawności: jestem pewien, ze sprawniejsza jest elektrownia opalana zbożem, które więźniowie (z dodatkowym wydatkiem energetycznym) musieliby w tej czy innej postaci zjadać.
wilk, 5 lipca 2012, 14:21
Byłoby to opcjonalne, w ramach resocjalizacji, "chcesz wyjść wcześniej, to poczytaj/popedałuj", chyba taka możliwość nie naruszałaby praw… Chociaż czytając o kreatywności w pisaniu skarg przez naszych leżaków faktycznie można podejrzewać, że ktoś uznałby to za niehumanitarne, niesprawiedliwe, a pewnie i rasistowskie.
Jajcenty, 5 lipca 2012, 14:22
Sama propozycja nie licuje z godnością....
p.s.
w razie gdyby ktoś wziął to poważnie...