Przyznano najbardziej wartościowe nagrody naukowe
Przyznano tegoroczne Breakthrough Prizes, najbardziej wartościowe pod względem finansowym nagrody w nauce. Breakthrough Prizes zostały po raz pierwszy ufundowane przed trzema laty przez miliardera Jurija Milnera. Zdobywcy każdej z nich otrzymują 3 miliony dolarów, czyli ponad trzykrotnie więcej niż zdobywcy Nagrody Nobla.
W bieżącym roku nagrodę otrzymali twórcy sześciu projektów naukowych.
Jedną z nagród podzielą się Karl Deisseoth (Howard Hughes Medical Institute i Stanford University) oraz Ed Boyden (MIT). Obaj panowie opracowali sposób na takie zaprogramowanie neuronów, by dochodziło w nich do ekspresji aktywowanych światłem kanałów i pomp jonowych, dzięki czemu aktywność elektryczna neuronów mogła być kontrolowana za pomocą światła. Badania te otwierają nowe możliwości leczenia depresji, ślepoty oraz chorób Parkinsona i Alzheimera.
Z kolei Helen Hobbs z Howard Hughes Medical Institute i University of Texas odkryła wariant genu, który zmienia poziom i rozkład cholesterolu w organizmie człowieka. Jej praca zapocząkowała badania nad nowymi metodami zapobiegania chorobom układu krążenia i wątroby.
John Hardy z University College London to kolejny laureat Breakthrough Prize. W genie kodującym prekursor amyloidu odkrył on mutację, która jest związana z wczesnymi objawami choroby Alzheimera.
Jedną z nagród otrzymał też Svante Pääbo z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maksa Plancka. Uczony jest pionierem na polu sekwencjonowania DNA wczesnych hominidów, dzięki czemu coraz więcej dowiadujemy się o pochodzeniu człowieka i naszych związkach np. z neandertalczykami.
Ian Agol to matematyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Dokonał on olbrzymich postępów na polu topologii geometrycznej, dzięki którym zrewolucjonizował tę dziedzinę nauki.
Ostatnią szóstą nagrodą podzieliło się pięć zespołów fizyków pracujących przy eksperymentach badających neutrino. W sumie 1370 naukowców prowadziło badania pod kierownictwem uczonych z Uniwersytetu Tokijskiego, Instytutu Fizyki Wysokich Energii w Pekinie, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Uniwersytetu w Kyoto, Queens University oraz Wykrywaczu Neutrin z Płynnym Scyntylatorem Kamioka.
Komentarze (0)