W Niemczech odkryto warsztat obróbki kości słoniowej sprzed 35 tys. lat
Podczas tegorocznych wykopalisk na stanowisku Breitenbach w Saksonii-Anhalcie archeolodzy natrafili na najstarszy warsztat obróbki kości słoniowej. Międzynarodowy zespół ujawnił, że korzystano z niego przed 35 tys. lat w paleolicie górnym.
Galeria (4)
Stanowisko odkryto w latach 20. XX w. Zajmuje ono powierzchnię co najmniej 6 tys. metrów kwadratowych (a niewykluczone, że nawet 20 tys. m2). Ostatnio zajmowano się wycinkiem o powierzchni 70 m2. Znaleziono ok. 3 tys. obiektów, w tym krzemienne narzędzia, blaszki kostne z ciosów mamuta, kawałki dzieł sztuki, nieskończone projekty czy koraliki z kości słoniowej. Wg archeologów, poszczególne kategorie artefaktów znajdowały się na wydzielonych obszarach roboczych. Na jednym prowadzono wstępną obróbkę materiału, a na drugim rzeźbiono, odkuwając zbędne wypukłości. Rzemieślnikami mieli być przedstawiciele kultury oryniackiej, którzy znajdowali padlinę albo ciosy mamutów pozostawione przez myśliwych.
Naukowcy podkreślają, że w jaskiniach organizację przestrzeni wymuszały warunki naturalne (np. kształt ścian), natomiast na stanowiskach takich jak Breitenbach panowała większa dowolność. Dzięki temu można dokładniej odtworzyć życie codzienne w danym okresie. Warto dodać, że pojęcie samoorganizacji było neandertalczykom obce, na przykładzie znalezisk z Saksonii-Anhaltu widzimy więc, jak rodziła się typowo ludzka tendencja.
Komentarze (0)