Tani sposób na paliwo z atmosferycznego CO2?
Naukowcy z University of Illinois w Chicago opracowali urządzenie, które może okazać się przełomem na polu produkcji energii i ochrony środowiska. Zamienia ono atmosferyczny dwutlenek węgla w paliwo. W ten sposób rozwiązuje dwa problemy jednocześnie. Po pierwsze usuwa z atmosfery nadmiar CO2, po drugie - zamienia go w paliwo o dużej gęstości energetycznej, które - w przeciwieństwie do energii elektrycznej produkowanej ze słońca - łatwo jest przechowywać.
To nie ogniwo fotowoltaiczne, to ogniwo fotosyntetyczne - mówi profesor Amin Salehi-Khojin, jeden z autorów badań. Zamiast produkować energię z paliw kopalnych, emitując przy tym gazy cieplarniane, możemy teraz odwrócić ten proces wykorzystując atmosferyczny węgiel i za pomocą słońca zmienić go w paliwo - dodaje. Idea działania nowego urządzenia jest podobna do procesu, jaki zachodzi w roślinach, jednak w tym przypadku węgiel nie jest zamieniany w cukry, ale w syntetyczny gaz będący mieszaniną wodoru i tlenku węgla. Syngas można spalać bezpośrednio lub zamienić go w inne paliwa bazujące na węglowodorach.
Tego typu procesy stosuje się od dawna, jednak są one zwykle mało efektywne, a do przeprowadzenia reakcji często konieczne są drogie metale. Salehi-Khojin i jego koledzy wykorzystali w roli katalizatora dichalkogenki metali przejściowych (TMDC) w połączeniu z cieczą jonową. Po znalezieniu optymalnego katalizatora okazało się, że za jego pomocą reakcję redukcji CO2 można przeprowadzić 1000-krotnie szybciej i 20-krotnie taniej niż za pomocą katalizatora z metali szlachetnych.
Już wcześniej próbowano wykorzystać TMDC do reakcji CO2, jednak katalizator ulegał szybkiej degradacji. Odpowiedzią na ten problem okazało się wykorzystanie płynu jonowego o nazwie tetrafluoroborat etylo-metylo-imidazolowy (ethyl-methyl-imidazolium tetrafluoroborate) wymieszanego pół na pół z wodą. W wyniku połączenia wody i cieczy jonowej powstał współkatalizator, który chroni właściwy katalizator przed warunkami, w jakich zachodzi reakcja redukcji - mówi Salehi-Khojin.
Naukowiec mówi, że wykorzystana technika jest skalowalna zarówno do poziomu wielkich farm słonecznych jak i niewielkich prywatnych instalacji.
Komentarze (3)
Jajcenty, 30 lipca 2016, 12:58
Szybciej to pikuś, robi się instalacje równoległe i już, ale 20 razy taniej? Akcje koncernów paliwowych - sprzedawaj, sprzedawaj,sprzedawaj! Trzeba kupować wulkany i tereny z emisją CO2, Nie wiecie czy Grotta del Cane jest na sprzedaż?
tempik, 30 lipca 2016, 15:59
Powiem tylko tyle,ze nie czytam artykułów gdzie już w tytule jest pytajnik. A jak to dotyczy nauk ścisłych to już zupełnie jest to niepoważne.
rahl, 31 lipca 2016, 09:51
Zaczyna to przypominać artykuły o nowych metodach na xx-krotne zwiększenie pojemności baterii, które już za rok wejdą do produkcji.