Chińczycy znaleźli nową magiczną liczbę dla egzotycznych izotopów
W fizyce jądrowej termin „liczby magiczne” odnosi się do takiej liczby protonów oraz neutronów, która zapewnia jądru atomowemu większą stabilność poprzez wypełnienie powłok. Z modelu powłokowego wynika bowiem, że jądra, których powłoki są wypełnione, są stabilniejsze. Obecnie uznane liczby magiczne zarówno dla protonów jak i neutronów to 2, 8, 20, 28, 50, 82 i 126. Jeśli mamy do czynienia z jądrem, dla którego i protony i neutrony występują w liczbie magicznej, mówimy o jądrze podwójnie magicznym. Jądrem podwójnie magicznym jest np. jądro tlenu, zawierające 8 protonów i 8 neutronów.
Jednak wspomniane powyżej liczby odnoszą się do stabilnych izotopów. Znacznie słabiej rozumiemy liczby magiczne dla krótkotrwałych egzotycznych izotopów. Zrozumienie egzotycznych jąder atomów pozwoli nam lepiej zrozumieć samą naturę materii i powstawanie atomów w ekstremalnych środowiskach.
Naukowcy z Instytutu Współczesnej Fizyki Chińskiej Akademii Nauk jako pierwsi precyzyjnie zmierzyli masę egzotycznego bardzo krótkotrwałego jądra krzemu-22. To jądro o bardzo dużym deficycie neutronów. Najbardziej rozpowszechniony izotop 28Si ma 14 neutronów. Tymczasem 22Si ma ich zaledwie 8. Oraz 14 protonów. I właśnie liczba 14 jest, zdaniem chińskich uczonych, liczbą magiczną dla protonów w przypadku jąder egzotycznych.
W ciągu ostatnich lat naukowcy badający egzotyczne jądra doszli do wniosku, że w ich przypadku liczbami magicznymi dla neutronów są 14, 16, 32 i 34. Rzadko jednak udaje się to, co udało się właśnie pracownikom Chińskiej Akademii Nauk – określić magiczną liczbę protonów dla egzotycznych jąder.
Sugestie, że tak może być, pojawiły się w czasie badań nad tlenem-22 (posiada 14 neutronów i 8 protonów). Zauważono wówczas, że 14 neutronów ma w jego przypadku cechy wskazujące na liczbę magiczną. Teoretycy stwierdzili zatem, że w przypadku „lustrzanego odbicia” tlenu-22, czyli krzemu-22 (14 protonów i 8 neutronów) liczba 14 może być liczbą magiczną dla protonów. Badania pokazały, że tak rzeczywiście jest.
Źródło: Z=14 Magicity Revealed by the Mass of the Proton Dripline Nucleus 22Si, https://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/ffwt-n7yc
Komentarze (8)
Astro, 4 godz. temu
Trochę niezręcznie. Gdyby nie miał czternastu protonów, to nie byłby krzemem, z definicji.
Liczba atomowa w fizyce jednoznacznie określa "pierwiastek chemiczny", dlatego nie trzeba pisać 2214Si, bo JEDNOZNACZNIE wystarczy 22Si.
"Liczby magiczne" to tylko i wyłącznie "artefakt" modelu powłokowego. To tylko fenomenologiczny model, który może być z gruntu (FIZYKA nie będzie mieć z tym problemu) zwyczajnie zły. FIZYKA działa, uproszczone modele nie muszą - tak to chyba jakoś leci...
l_smolinski, 3 godz. temu
Tu nie chodzi o ilość protonów tylko ilość protonów i neutronów.
zależność jest liniowa i dawno odkryta.
https://www.researchgate.net/publication/323310745_The_Relation_of_Particle_Sequence_to_Atomic_Sequence
Astro, 3 godz. temu
Zależność nie jest liniowa, a takie podejścia już dawno nie są wyśmiewane - nikt po prostu tego nie komentuje, bo po co?
Pierwszy krok i wykładka na mordę na pierwszym schodku... Smutne, nikt więc nie komentuje. Ja też nie będę. Dobrego.
Owszem, o liczbę MASOWĄ chodzi, ale chyba nie zrozumiałeś co napisałem...
l_smolinski, 3 godz. temu
Przecież, piszę że to już zostało zrobione, nie ma co wymyślać koła na nowo.
Astro, 3 godz. temu
Jeśli uważasz, że tak głupie podejście (z wykładką na pysk przy pierwszym schodku) to "zrobienie", to ok, Twoja sprawa, nie wtrącam się już w takim razie*. Dobrego dnia.
* Poza małą uwagą: Ja tam tylko sądzę, że "zrobienie", to jednak pokonanie wszystkich schodów. Można grzebać w debilnych konstrukcjach bez przyszłości, nikt przecież nie broni, jednak (proszę), nie OKŁAMUJ czytelników. Od koła do sterownika silnika krokowego jednak spora odległość.
l_smolinski, 3 godz. temu
Polecam jeszcze tablice cząstek subatomowych.
https://www.researchgate.net/publication/330144517_The_Periodic_Table_of_Subatomic_Particles
Astro, 2 godz. temu
Miałem zamilknąć, ale może wyrażę to jaśniej: z bełkotem nie będę polemizował. Teraz już baw się dobrze sam ze sobą.
l_smolinski, 2 godz. temu
To skoro słuchasz to jeszcze tak:
20.524 GeV to 'rest mass' tego izotopu 22Si. Co dawno zostało przewidziane jako magic number 82 z tych modeli co linkowałem.