Zamykanie szkół nie wpływa na poziom zachorowań na COVID. Pod pewnymi warunkami
Nie ma istotnej statystycznie różnicy zachorowań na COVID-19 pomiędzy tymi regionami, których nauka w szkołach odbywa się zdalnie, a tymi, gdzie odbywa się w sposób tradycyjny – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Binghamton University.
Gdy na początku 2020 roku w USA rozpoczęła się pandemia COVID-19, w niemal wszystkich okręgach zamknięto szkoły w nadziei na spowolnienie rozprzestrzeniania się choroby. Szybko jednak okazało się, że takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele problemów. Władze lokalne stanęły przed wyborem nauki całkowicie zdalnej, nauki w trybie stacjonarnym albo połączenia obu tych modeli.
Naukowcy postanowili skorzystać z faktu, że lokalne władze w różnych miejscach podjęły różne decyzje i przanalizować, jak wpłynęły one na poziom zachorowań. Pod uwagę wzięto 12 tygodni nauki od początku lipca do końca września 2020 roku. To okres zanim jeszcze dostępne były szczepionki i zanim rozpowszechnił się wariant Delta. Dane z 895 okręgów szkolnych, niemal połowy okręgów szkolnych w USA, porównano z danymi z 459 hrabstw, gdzie szkoły te się znajdowały.
Po uwzględnieniu takich czynników jak trendy zachorowań przed otwarciem szkół, obostrzenia wprowadzone w każdym ze stanów oraz poziom aktywności społeczności lokalnej, badacze doszli do wniosku, że poziom zachorowań na COVID-19 w większości okręgów, w których dzieci uczyły się stacjonarnie nie różnił się w istotny sposób od poziomu zachorowań tam, gdzie obowiązywała nauka zdalna.
Główne argumenty za zamykaniem szkół pochodziły z wcześniejszych doświadczeń z grypą, gdzie badania wykazały, że dzieci nie zawsze wykazują objawy, ale mogą przenosić chorobę na członków rodziny, w tym na najbardziej narażoną grupę najstarszą. W większości okręgów nie znaleźliśmy dowodów, by takie zjawisko zachodziło, mówi profesor Zeynep Ertem z Binghamton University.
W większości okręgów szkolnych w USA nie znaleźliśmy żadnego dowodu łączącego tryb nauczania z zachorowaniami na COVID-19. To sugeruje, że nie ma żadnego powodu, by zaburzać normalny tok nauki. Nawet jeśli na południu znaleźliśmy dowody na statystycznie znaczące zwiększenie przypadków zachorowań tam, gdzie obowiązywała nauka tradycyjna lub hybrydowa. Za tym wzrostem mogą stać inne czynniki, gdyż stany południowe wprowadziły mniej restrykcji w ogóle niż reszta kraju. W innych regionach nie było różnicy pomiędzy okręgami o różnych trybach nauczania, stwierdziła profesor Ertem.
Naukowcy zauważyli natomiast, że znaczenie miał okres, kiedy szkoły otwarto. Na południu otwarto je w czasie, gdy była duża liczba zachorowań i powrót do nauki stacjonarnej wiązał się ze zwiększeniem liczby zachorowań, a wpływ na to mogła mieć też mniejsza niż gdzie indziej liczba restrykcji pandemicznych. Natomiast tam, gdzie restrykcji było więcej i szkoły otwarto w czasie, gdy liczba zachorowań była niska, nie doprowadziło to do zauważalnego zwiększenia liczby zachorowań.
Szczegóły badań zostały opublikowane na łamach Nature Medicine.
Komentarze (2)
thikim, 5 stycznia 2022, 22:22
Niesamowite.
Oczywiście że nie ma.
Rozprzestrzenianie się wirusa można ograniczyć ograniczeniem mobilności. Tylko że ludzie potrzebują mobilności żeby żyć. Muszą iść do sklepu, do pracy.
Ktoś może napisać: ale nie muszą iść do kolegów w odwiedziny. Nie muszą konkretnego dnia - ale prędzej czy później muszą.
Stąd wszelkie restrykcje - jedynie opóźniają rozprzestrzenianie.
Znowu - niesamowite.
Naprawdę jeszcze nikt nie zauważył że latem choroba znika a pojawia się jesienią wiosną? Tak jakby ... grypa.
Niesamowite są te nowe naukowe odkrycia
Odkryto jeszcze coś:
https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,medyczny-fenomen--oni-sa-superodporni-na-koronawirusa--nigdy-nie-mieli-covid-19,artykul,09579389.html
Ja o tym piszę od samego początku pandemii Ani ja ani moje dzieci. A żona i owszem. Teściowie też, ojczym też.
KONTO USUNIĘTE, 6 stycznia 2022, 09:07
Jak zwykle genialne i autorskie odkrycie post factum thikima, a doprecyzowując ten ogólnik chodzi oczywiście o spłaszczenie fali zgonów... w trosce grabarzy, bo są przeciążeni: https://www.onet.pl/informacje/onetszczecin/koronawirus-coraz-dluzsze-kolejki-do-pogrzebow-w-polsce/8p7fdvd,79cfc278