Odkopują "brytyjskie Pompeje"

| Humanistyka
University of Cambridge

Archeolodzy pracujący na stanowisku w Cambridgeshire odkopują miejsce, które nazwali "brytyjskimi Pompejami". To pokryte mułem, najlepiej zachowane spośród wszystkich takich znalezisk w Wielkiej Brytanii, dowody kultury materialnej z epoki brązu.

Na wykopalisko składają się dwa drewniane okrągłe domostwa, które umieszczono na palach wbitych w dno rzeki. Domostwa strawił ogień, całość zawaliła się i wpadła do wody, a rzeczne osady przykryły i świetnie zachowały przedmioty codziennego użytku, jak stoły, krzesła, biżuterię czy nawet pozostałości jedzenia w miskach.

Galeria (6)

University of Cambridge University of Cambridge wszystkie zdjęcia »

Na ślad domostw natrafiono po raz pierwszy w 2006 roku, jednak dopiero niedawno rozpoczęto wykopaliska. Znajdowane przedmioty datowane są na lata 1000-800 przed Chrystusem. Epoka brązu trwała mniej więcej w latach 2500-1000 przed Chrystusem, jednak na terenie Wysp Brytyjskich rozciąga się ją do roku 800. Zakończyli ją przybysze z zewnątrz, którzy przynieśli wiedzę o obróbce żelaza.

Dotychczas na miejscu wykopalisk znaleziono naczynia różnej wielkości, włócznie i sztylety, szklane paciorki oraz tekstylia. Na miejscu odkryto też nadpalone pozostałości pali, na których wsparto domostwo, a w pobliżu wejścia znaleziono ludzką czaszkę. Nie została ona jeszcze zbadana, nie wiadomo więc, czy należała do któregoś z domowników. Archeolodzy zidentyfikowali też odciski stóp na osadach rzecznych.

Rzeka nie płynie już w miejscu wykopalisk, ale jest ono dość wilgotne, co pomogło w zachowaniu artefaktów. Archeolodzy planują wydobyć wszystkie interesujące przedmioty, gdyż prawdopodobnie poziom wody będzie się obniżał, co pozbawi je naturalnej ochrony.

Cambridgeshire wykopaliska brytyjskie Pompeje epoka brązu