Microsoft stawia na interfejsy naturalne
Microsoft kupi firmę Canesta, która specjalizuje się w produkcji elektroniki i oprogramowania reagujących na ruchy użytkownika. Przejęcie przedsiębiorstwa, wraz z jej produktami, technologiami, własnością intelektualną i klientami, pozwoli koncernowi z Redmond przyspieszyć prace nad naturalnymi interfejsami człowiek-maszyna.
Microsoft od lat pracuje nad tego typu technologiami. Wspominał o nich jeszcze Bill Gates, a przed dwoma tygodniami Steve Ballmer podczas spotkania ze studentami z University of Washington stwierdził, że naturalne interfejsy będą kolejną rewolucją technologiczną. Jego zdaniem ludzie powinni porozumiewać się z maszynami za pomocą głosu i gestów.
Prezesem Canesty jest obecnie James Spare, który w swoim czasie był menedżerem ds. rozwoju z microsoftowej grupie odpowiedzialnej za prace nad technologiami dotyczącymi telewizji.
Komentarze (7)
sig, 3 listopada 2010, 20:03
Głosu? do bani, najpierw niech nauczy się odróżniać głos operatora od innych.A potem jeszcze polecenia od rozmów/dyktowanego tekstu.
gestów? NNNNNNNNNNNIIIIIIIIIIIIIIEEEEEEEEEEEEEEEEEEE to ma być interfejs a nie funkcja random. gesty myszy kompletnie do mnie nie przemawiają i tu pewnie będzie podobnie.
Double_G, 4 listopada 2010, 11:08
Ja nie mogę żyć bez gestów myszy. MS idzie w dobrym kierunku
ozeo, 4 listopada 2010, 11:41
W tej chwili technologia rozpoznawania głosu jest w powijakach i jeśli właśnie takie wielkie koncerny w nią nie zainwestują to dalej tak będzie. Ale skoro ludzie potrafią rozpoznać kto do nich mówi to i komputery kiedyś zaczną.
Również gesty jeśli ktoś je mądrze zaprojektuje bardzo ułatwią takie interakcje z maszyną . Co do gestów myszy jest to jedna z fajniejszych rzeczy jakie wymyślono może nie korzystam ze wszystkich może tylko hmm 10% ich ale i tak polepszają jakość użytkowania .
MS jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm w historii i teraz myślę że dobrze kombinują.
sig, 4 listopada 2010, 12:49
Bynajmniej, spróbuj rozróżnić przez telefon (w końcu to system rozpoznawania głosu a nie głosu i obrazu) siostry albo mamę i dorosłą córkę. Trudno? owszem, i nikt nie ma pojęcia jak to przełożyć na algorytm.
??? A co takiego innowacyjnego wprowadzili? wstążka sprawdza się średnio, userzy wracają do starego interfesu offica. zaś cała reszta (np GUI, wodotryski typu areo, a nawet rejestr systemowy (pierwotnie opracowany dla któregoś z X-owych systemów, ale zarzucony ze względu na ewidentne wady i brak przewagi nad /etc)zostały przez nich skopiowane/kupione (np DOS) a nie wymyślone). Popularyzacja? być może ale nie innowacja.
Mariusz Błoński, 4 listopada 2010, 12:59
@Double_G: nie chodzi o gesty myszy. Chodzi o komunikację z maszyną bez pośrednika myszy, ekranu dotykowego itp.
@sig: od 2005 roku Bloomberg Businessweek prowadzi coroczny ranking najbardziej innowacyjnych firm na świecie i MS lokuje się zawsze w pierwszej 10. W tym roku jest np. na 3. miejscu.
A tegoroczny ranking jest o tyle ciekawym, że po raz pierwszy od 2005 roku firmy z USA nie stanowią największej grupy wśród pierwszych 25 najbardziej innowacyjnych.
http://www.businessweek.com/interactive_reports/innovative_companies_2010.html?chan=magazine+channel_special+report
Marek Nowakowski, 4 listopada 2010, 13:55
"Zrośnięci z kompami".
sig, 4 listopada 2010, 19:32
Czemu nie? Od dawna wiadomo że nerwy krzyżują się na karku, starczy stosowne gniazdko i podłączysz się bezpośrednio do kompa.