Chiny podpisały umowę z Canonical

| Technologia
Bureau of Labor Statistics

Chiny po raz kolejny spróbują stworzyć własny system operacyjny. Tym razem Państwo Środka podpisało umowę z firmą Canonical, która pozwala im wykorzystać Ubuntu do stworzenia nowej wersji systemu Kylin. System ten istnieje od co najmniej 2007 roku, bazuje na FreeBSD i jest rozwijany przez wojsko. Tym razem ma powstać wersja Kylina oparta na Ubuntu, która w przyszłości ma trafić na pecety, laptopy czy telefony komórkowe mieszkańców Chin.

Stworzenie nowego systemu to część pięcioletniego planu, w ramach którego władze w Pekinie chcą promować oprogramowanie opensource'owe. W ramach umowy podpisanej pomiędzy Canonical a przedstawicielami Chińskiego Ministerstwa Technologii Przemysłowej i Informatycznej założono w Pekinie CCN Open Source Innovation Lab. Pracują w nim inżynierowie z Ubuntu i Narodowego Uniwersytetu Technologii Obronnej. Ich zadaniem jest przyspieszenie rozwoju Ubuntu dla desktopów i chmur obliczeniowych.

System Ubunu Kylin będzie miał premierę w kwietniu 2013 roku. Zostanie on wyposażony w funkcje specyficzne dla chińskiego rynku. Będą one wykraczały poza prostą lokalizację językową Ubuntu. Wsparcie zyska chiński kalendarz, użytkownicy będą mogli łatwo przeszukiwać najpopularniejsze chińskie serwisy muzyczne. W przyszłych wersjach zostaną zintegrowane mapy wyszukiwarki Baidu oraz usługi popularnego sklepu Taobao, usługi chińskich banków przetwarzających płatności elektroniczne. Użytkownicy będą mogli też korzystać z aktualizowanych w czasie rzeczywistym rozkładów jazdy pociągów i połączeń lotniczych. Ubuntu Kylin współpracuje z WPS, najpopularniejszym chińskim oprogramowaniem biurowym. Na potrzeby systemu powstają też nowe narzędzia do edycji obrazu i zarządzania, które trafią również do ogólnoświatowych wersji Ubuntu.

Canonical Ubuntu Chiny Kylin