Grób Słonia był pierwotnie świątynią Mitry
Grobowiec Słonia z nekropolii w mieście Carmona był pierwotnie świątynią solarnego boga Mitry. Archeolodzy z Universidad Pablo de Olavide odkryli m.in., że okienko w stropie komory głównej umiejscowiono w taki sposób, by w czasie równonocy 3 godziny po świcie promienie słoneczne padały dokładnie na środek pomieszczenia.
Pochówki z carmońskiego cmentarzyska pochodzą z okresu między I w. p.n.e. a II w. n.e. W Grobowcu Słonia znajduje się rzeźba przedstawiająca to zwierzę.
Hiszpanie zidentyfikowali 4 etapy renowacji budowli, które doprowadziły do zmiany sposobu wykorzystania. W pewnym momencie grzebano tu ludzi, ale kształty i analizy archeoastronomiczne sugerują, że oryginalnie obiekt zaprojektowano i skonstruowano jako miterum [świątynię Mitry] - wyjaśnia Inmaculada Carrasco.
Carrasco i Alejandro Jiménez sądzą, że promienie przechodzące przez centralnie zlokalizowane okienko oświetlały Mitrę zabijającego byka (niestety, rzeźba nie zachowała się do naszych czasów). Naukowcy podejrzewają także, że przy równonocy jesiennej i wiosennej słońce padało, odpowiednio, na północną i południową ścianę pomieszczenia.
Na związki z mitraizmem wskazuje także fakt, że gdy w II wieku słońce wpadało przez okienko w czasie wiosennej równonocy, na wschodzie zaczynał być widoczny Gwiazdozbiór Byka, a na zachodzie za horyzontem skrywał się Gwiazdozbiór Skorpiona. Podczas równonocy jesiennej obserwowano odwrotne zjawisko. Zarówno byk, jak i skorpion miały dla mitraistów specjalne znaczenie. W scenach tauroktonii Mitra zabijał byka, a w jądra zarzynanego zwierzęcia często wbijał się kolec jadowy skorpiona.
Pod względem architektonicznym oryginalna budowla przypominała pozostałe mitrea. Carrasco wyjaśnia, były one podziemnymi strukturami z 3 komorami (ołtarz z centralnego pomieszczenia oświetlało okienko). Co istotne, w wielu świątyniach solarnego bóstwa można było znaleźć fontannę.
Odnosząc się do kilku etapów przerabiania konstrukcji, Hiszpanie dodają, że najpierw do świątyni dobudowano komorę grobową. Później usunięto dach, a po zasypaniu gruzem ponownie grzebano tu ludzi.
Komentarze (0)