Rzeź dzieci – największy w Amerykach rytuał poświęcenia dzieci i zwierząt
Na peruwiańskim stanowisku archeologicznym Huanchaquito-Las Llamas odkryto największy w Amerykach zbiór szczątków dzieci i lam poświęconych podczas rytuałów religijnych. W XV wieku, gdy na północnym wybrzeżu Peru dominowało państwo Chimu podczas jednej z uroczystości religijnych zabito ponad 140 dzieci i ponad 200 lam.
W najnowszym numerze PLOS ONE opublikowano właśnie wyniki badań, prowadzonych od roku 2011 przez Gabriela Prieto i jego zespół z Universidad Nacional de Trujillo. Wykopaliska ujawniły, że na powierzchni około 700 metrów znajdują się szczątki ludzi, niemal wyłącznie dzieci, oraz młodych zwierząt. Stwierdzono, że zwierzęta to najprawdopodobniej lamy, chociaż nie można wykluczyć, że to alpaki.
Natomiast na szczątki ludzi składały nie niemal wyłącznie zwłoki dzieci w wieku 5–14 lat. Nacięcia mostka i przesunięte żebra sugerują, że zarówno dzieciom jak i zwierzętom otwarto klatki piersiowe, prawdopodobnie podczas rytualnego usuwania serca.
Datowanie radiowęglowe wykazało, że szczątki pochodzą z około 1450 roku, czyli z okresu największego rozkwitu państwa Chimu. Gruba warstwa błota wskazuje, że masową ofiarę poprzedzały, a może i zainspirowały, wielkie opady deszczu lub powodzie.
Ofiary z ludzi i zwierząt są często spotykane w kulturach starożytnych i prekolumbijskich. Jednak mamy niewiele dowodów na istnienie takich praktyk na północnym wybrzeżu Peru. To było dla nas zaskoczenie. Nigdy nie widzieliśmy czegoś podobnego, do tego brak jest w źródłach historycznych jakichkolwiek sugestii czy opisów poświęcania na taką skalę dzieci czy wielbłądowatych na północnym wybrzeżu Peru. Mieliśmy szczęście, że mogliśmy przeprowadzić kompletne prace archeologiczne i mieliśmy do dyspozycji interdyscyplinarny zespół gotowy do przeprowadzenia wstępnych analiz. Otwieramy nowy rozdział badań nad ofiarami z dzieci w świecie prekolumbijskim, mówi John Verano.
Państwo Chimu istniało od około IX do XV wieku. Rozciągało się pomiędzy Tumbez a Limą. Powstało na terenach, na których wcześniej dominowała kultura Mochica, zwana wczesnym Chimu. Stolicą Chimu było Chan Chan. Około 1470 roku Chimu zostało podbite przez Inków.
Komentarze (3)
Ksen, 8 marca 2019, 02:43
Amerykanie nadal składają dzieci w ofierze. Jest tego znacznie, znacznie więcej. Zmieniły się tylko bóstwa.
Kiedyś składano dzieci w ofierze, błagając o długie i zdrowe życie, bogactwo, sprzyjanie planom życiowym…
Teraz dokonuje się aborcji, aby kobieta mogła żyć dłużej (i zdrowiej, bo jak wiadomo, ciąża to choroba), zaoszczędziła pieniądze na wychowanie dziecka i mogła zrealizować swoje życiowe plany bez obciążenia dziećmi…
ex nihilo, 8 marca 2019, 04:14
Eee... ee... no tego...
Daniel O'Really, 8 marca 2019, 09:46
Twoja teoria @Ksen nie znajduje potwierdzenia w faktach. Akurat kobiety, które rodzą dzieci (zwłaszcza więcej niż jedno) żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem niż kobiety bezdzietne. Dodatkowo płód uwalnia do organizumu komórki macierzyste, co niejako odmładza organizm matki a karmienie piersią jest skorelowane z mniejszą zapadalnością na raka piersi.
Jest też problem z tym czy płód można już klasyfikować jako dziecko, ale to jest ciężki temat, zdecydowanie nie na randomowe komentarze pod artykułami dotyczącymi archeologii.