Odnaleziono zaginioną fortecę Czyngis-chana

| Humanistyka

Japońscy i mongolscy archeolodzy odkryli w południowo-zachodniej Mongolii forpocztę, założoną w XIII w. dla Czyngis-chana. Odnaleziona po wiekach forteca Chinkai rzuca nieco światła zarówno na ówczesne szlaki handlowe, jak i strategie ekspansji Imperium Mongolskiego w kierunku zachodnim.

Mamy nadzieję, że odkrycie przyda się do lepszego wyjaśnienia historii Wyżyny Mongolskiej między XIII a XIV w. - podkreśla szef zespołu badawczego prof. Koichi Matsuda z Międzynarodowego Uniwersytetu w Osace.

Naukowcy już w 2001 r. badali ruiny znajdujące się ok. 880 km od Ułan Bator. Stwierdzili, że morfologia okolicy odpowiada opisowi krajobrazu ze średniowiecznej książki podróżniczej (jej autorem był wiodący chiński taoista). Co istotne, podczas wykopalisk znaleziono także fragmenty chińskiej ceramiki z XIII w. Wykonane 14 lat temu zdjęcia lotnicze pokazują pozostałości fortecy, otoczone wałem ziemnym o wymiarach 200 na 200 m.

Zeszłego lata naukowcy przeprowadzili datowanie węglowe drzazg i kości zwierząt ze stanowiska. Okazało się, że te pierwsze pochodzą z XII-XIII w., a drugie z XIV w. Mając to wszystko na uwadze, międzynarodowy zespół stwierdził, że budowla była bazą wojskową, wykorzystywaną przez ordę Czyngis-chana podczas podboju środkowej Azji. Uważa się, że w 1212 r. zamówił ją bliski współpracownik chana.

W wywiadzie udzielonym Nihon Keizai Shinbun Matsuda powiedział, że w swoich czasach forteca była ważnym garnizonem. Zamek Chinkai, którego lokalizacja zawsze wzbudzała ożywione dyskusje, miał się znajdować w pobliżu ziemi uprawnej i szlaków jedwabnych, dając prącemu na zachód wojsku dostęp do potrzebnych zasobów/produktów oraz okazję do przepytywania podróżników.

Po upadku Imperium Mongolskiego Chinkai popadł w XIV w. w ruinę, a ostatecznie jego lokalizacja została zapomniana. Dość powiedzieć, że odnalezienie i potwierdzenie tożsamości obiektu ma bardzo duże znaczenie dla historii Azji.

Chinkai zamek forteca forpoczta Czyngis-chan Mongolia Ułan Bator Koichi Matsuda