Chiny znowu na czele TOP500

| Technologia
gz.gov.cn

Chiny odzyskały pierwsze miejsce na liście TOP500. Komputer Tianhe-2 (Droga Mleczna) osiągnął w teście Linpack wydajność 33,86 petaflopsów. Charakteryzuje się zatem niemal dwukrotnie większą mocą obliczeniową od kolejnego na liście Titana (17,59 PFlop/s).

Tianhe-2 został zbudowany przez chiński Narodowy Uniwersytet Technologii Obronnych i pokazuje stopień zaawansowania chińskich inżynierów. Dziełem Chińczyków są procesory czołowe (front-end processor), kontrolery magistrali, system operacyjny oraz programowanie. Inżynierowie z Państwa Środka wykorzystali 4096 chińskich 16-rdzeniowych procesorów Galaxy FT-1500 korzystających z architektury Sparc V9. Wydajność każdego z tych procesorów czołowych wynosi 144 GFlop/s, a ich TDP to 65 watów. Dla porównania intelowski 12-rdzeniowy Ivy Bridge, zużywając tyle samo energii, dostarcza 211 GFlop/s.
Superkomputer korzysta z chińskiego systemu operacyjnego Kylin Linux bazującego na chińskim modelu programistycznym OpenMC.

Mózgiem maszyny jest 3,12 miliona rdzeni obliczeniowych zgrupowanych w 16 000 węzłach. Każdy z węzłów tworzą dwa procesory Xeon Ivy Bridge i trzy Xeon Phi.

Wśród pierwszych 10 najpotężniejszych superkomputerów znajdziemy, obok Tianhe-2, pięć maszyn z USA, dwie z Niemiec, jedną z Japonii i jedną ze Szwajcarii. Pięć superkomputerów zbudował IBM, dwa są autorstwa Craya, a po jednym stworzyły Fujitsu i Dell.
W sumie na najnowszej liście TOP500 wymieniono 31 systemów, których wydajność przekracza petaflops. Całkowita moc obliczeniowa wszystkich uwzględnionych komputerów wynosi 250 PFlop/s z czego połowa przypada na 17 pierwszych maszyn.

Na najnowszym TOP500 znajdziemy 264 komputery z USA, 63 z Chin, 28 z Japonii, 23 z Wielkiej Brytanii, 22 z Francji i 20 z Niemiec. Znalazły się na niej też dwie polskie maszyny. Na pozycji 145. wymieniono Zeusa. To należąca do Cyfronetu maszyna o wydajności 266,9 teraflopsów. Na miejscu 221. widnieje BlueGene/Q z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego wydajność to 189 TFlop/s.

Najwięcej superkomputerów z TOP500 zbudowało HP. Firma ta jest autorem aż 196 maszyn. Jej główny konkurent, IBM, stworzył 164 superkomputery. Legenda branży, Cray, jest autorem 48 maszyn.

Tradycyjnie już lista zdominowana jest przez systemy linuksowe, zainstalowane na 482 komputerach. Na Windows zdecydowało się jedynie dwóch właścicieli superkomputerów, a jednym z nich jest Microsoft.

Polecamy zapoznanie się ze szczegółami na oficjalnej witrynie TOP500. Tym bardziej, że dodano doń interesujące narzędzie o nazwie Development over Time (w menu Statistics), które pozwala prześledzić jak zmieniała się w czasie udziały w różnych kategoriach listy.

Chiny TOP500 superkomputer Tianhe-2