Chiny rozwijają technologie wystrzeliwania rakiet kosmicznych z morza

| Astronomia/fizyka
Gang Lee, PD

Chiny zapowiedziały rozwój technologii wystrzeliwania rakiet kosmicznych z platform morskich. Ma to pozwolić na rozwinięcie oferty komercyjnych lotów towarowych wykonywanych za pomocą rakiet Długi Marsz.

Tang Yagang, wicedyrektor wydziału lotniczego i kosmicznego w Instytucie Nr 1 Chińskiej Korporacji Nauki i Technologii Lotniczej i Kosmicznej stwierdził, że sama technologia nie jest trudna do opracowania, a odpowiednią platformę może zbudować na zmodyfikowanych frachtowcach o wyporności 10 000 ton. Podczas startów z morza wykorzystywane będą rakiety na paliwo stałe, które nie są tak uzależnione od odpowiedniej infrastruktury w miejscu startu, jak rakiety na paliwo ciekłe. Pierwsze testy odbędą się już w bieżącym roku, a Tang ma nadzieję, że Chiny będą mogły zaoferować komercyjne loty w roku 2018.

Do tego czasu rakieta Długi Marsz będzie zdolna do wyniesienia 500-kilogramowego ładunku na znajdującą się na wysokości 500 kilometrów orbitę heliosynchroniczną o inklinacji 0-10 stopni.

Fu Zhiheng, wicedyrektor generalny China Great Wall Industry Corporation przypomina, że kraje położone w pobliżu równika coraz częściej są zainteresowane wystrzeliwaniem satelitów. Im bliżej równika wystrzeliwujemy satelitę, tym mniej siły nośnej tracimy i tym mniejsze są koszty – dodaje Fu. Menedżer przypomniał, że dotychczas za pomocą rakiet Długi Marsz wykonano 60 komercyjnych lotów na potrzeby krajowych i zagranicznych klientów.

Chiny rakieta platforma morska