Kometa zabiła ludzi i zwierzęta?

| Humanistyka
NASA

Od 2007 roku w kręgach naukowych trwa spór na temat dużej komety, która 12 900 lat miała się rozpaść nad Kanadą. Teorię o takim wydarzeniu wysnuł Richard Fireston z Lawrence Berkeley National Laboratory. W 10 z 12 badanych przez siebie miejsc wykopalisk archeologicznych w warstwie datowanej na 12 900 lat znalazł on miniaturowe metalowe sfery oraz nanodiamenty. Uważa się, że taka mieszanina cząstek pochodzi z obiektu pozaziemskiego, który eksplodował w atmosferze naszej planety. Wśród sprawdzonych przez Firestone’a miejsc było Topper, gdzie uczeni z University of Southern Carolina prowadzą badania nad kulturą Clovis, jedną z najstarszych kultur Ameryki, która zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach.

Firestone wysunął wówczas bardzo śmiałą teorię. Stwierdził, że kometa przyczyniła się do wyginięcia ludzi oraz megafauny Ameryki.

Jednak w 2009 roku Todd Surovell z University of Wyoming przeprowadził własne badania i nie znalazł dowodów na potwierdzenie wyników uzyskanych przez Firestone’a.

Teraz teoria znowu odżywa. Zespół z University of South Carolina, pracujący pod kierunkiem Alberta Goodyeara znalazł dowody i stwierdził, że Surovell popełnił błędy w swoich badaniach. „Nie postępował zgodnie z protokołem. Początkowo tego nie zauważyliśmy. Badania wydają się proste, ale jeśli punkt po punkcie nie postępujesz tak, jak należy, nie znajdziesz tych sfer. Jest bardzo wiele czynników, które mogą to uniemożliwić. Tam, gdzie Surovell nie znalazł żadnej, my odkryliśmy tysiące“ - stwierdził Malcolm LeCompte, jeden z autorów artykułu opublikowanego w PNAS.

Wspomniane sfery znaleziono w próbkach z Nowego Meksyku, Południowej Karoliny (Topper) i Maryland. Topper to ważne miejsce dla badań nad Clovis, gdyż jest to jedyny znany kamieniołom, w którym kultura ta wyrabiała narzędzia.

Odkrycie Goodyeara pokazuje, gdzie i dlaczego Surovell popełnił błędy. Oraz, co ważniejsze, pokazuje, iż nie można wykluczyć wersji o eksplozji komety podczas badań nad zniknięciem kultury Clovis, megafauny oraz niespodziewanym rozpoczęciem się ostatniej epoki lodowcowej.

Clovis mikrosfery nanodiamenty kometa Topper zlodowacenie