Niezawodne MacBooki

| Technologia

Amerykański magazyn konsumencki Consumer Report przeprowadził badania niezawodności laptopów. W ankiecie wzięło udział 58 000 osób, a na podstawie udzielonych odpowiedzi stworzono ranking najbardziej niezawodnych laptopów kupionych w latach 2010-2015.

Najbardziej niezawodnym komputerem przenośnym na amerykańskim rynku okazał się MacBook Air, w którego przypadku odsetek awarii wynosi 7%. Na drugim miejscu uplasował sie MacBook Pro z odsetkiem awarii równym 9%. Ogólnie szacowany odsetek awarii (EFR) dla komputerów Apple'a to 10%.

Najlepszymi laptopami z systemem Windows są zaś maszyny z serii NV i LT produkowane przez Gatewaya. Odsetek awarii wynosi w ich przypadku, odpowiednio, 13 i 14 procent. Dobrze wypadł też ATIV Book Samsunga (14%) oraz ThinkPady Lenovo i XPS Della (po 15%). Z Consumer Report dowiadujemy się też, że droższy nie znaczy bardziej niezawodny. Na przykład w przypadku drogich laptopów z linii Envy produkcji HP odsetek awarii wyniósł 20%, podczas gdy tańsze HP Pavilion charakteryzowały się EFR rzędu 16%. Najgorzej wypadły laptopy z serii Y produkcji Lenovo, których EFR oceniono na 23%.

Consumer Report laptop niezawodność