Cosmobot pomoże astronautom na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

| Technologia
NASA

Rosyjska firma Android Technics pokazała Cosmobota - humanoida przeznaczonego do pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - który powstał na zlecenie Roskosmosu. Urządzenie ma trafić na ISS w 2014 lub 2015 roku.

Cosmobot SAR-401 to rozwinięta wersja Cosmobota SAR-400, w którego istnienie wielu wątpiło, gdyż Rosjanie nigdy go nie pokazali. Urządzenie ma wyręczyć astronautów w większości najbardziej niebezpiecznych prac na ISS, tych związanych z wyjściem na zewnątrz stacji. Nie mam wątpliwości, że wykorzystanie robotów podczas spacerów w przestrzeni kosmicznej będzie wielkim krokiem naprzód. Podczas takiego spaceru zużywamy olbrzymie ilości zasobów, musimy czymś oddychać, musimy dokładnie sprawdzić kombinezony. Wszystko trzykrotnie sprawdzamy, bo nie chcemy nikogo stracić podczas spaceru - mówił niedawno astronauta z NASA Cady Coleman.

NASA

Rosyjski Cosmobot jest kopią amerykańskiego urządzenia Robonaut 2, którego twórcami są NASA i General Motors. Podobnie jak amerykański odpowiednik składa się z torsu, ramiom i głowy. Robonaut ma wkrótce zyskać parę nóg i nowe baterie, dzięki którym będzie mógł się przemieszczać. Rosyjski robot ma jednak poważną przewagę nad Robonautą. Może pracować poza stacją. Już teraz jest odporny jest na oddziaływanie promieniowania kosmicznego. Robonaut obecnie mógłby być wykorzystany tylko na pokładzie ISS.

Cosmobot SAR-401 może wykonać 90% zadań, jakie wykonują ludzie podczas spacerów w przestrzeni kosmicznej. Urządzenie jest zdalnie kontrolowane przez człowieka, ma też zainstalowane układy odpowiedzialne za większą precyzję ruchów.

Obecnie na ISS zainstalowane jest automatyczne ramię CanadaArm2, za pomocą którego można wykonywac pewne prace poza stacją. Ramię zamontowane jest po amerykańskiej stronie ISS i nie sięga do strony rosyjskiej, zatem tam wszelkie prace konserwacyjne muszą być wykonywane przez ludzi. Wkrótce jednak to się zmieni. W przyszłym roku na rosyjskim segmencie ma zoastać zainstalowane European Robotic Arm. Będzie ono mniejsze i zgrabniejsze niż Canadarm2. Rosyjskie i europejskie pojazdy dokują do ISS automatycznie, gdy tymczasem Canadarm2 zostało zaprojektowane do pomocy w ręcznym dokowaniu promów kosmicznych i kapsuł z zaopatrzeniem, musiało być zatem większe.

Na ISS znajduje się też JEM-RMS (Japanese Experiment Module Remote Manipulator System), ale jest to ramię testowe, nieprzystosowane do poważnych prac.

Rosjanie planują, że Cosmobot zostanie przymocowany do European Robotic Arm. Obecnie inżynierowie zastanawiają się, czy humanoid będzie podczas przerw w pracy przechowywany na zewnątrz stacji w specjalnej osłonie, w której będzie panowała kontrolowana temperatura, czy też będzie wracał na pokład ISS. To pierwsze rozwiązanie, chociaż znacznie trudniejsze technologicznie, będzie wymagało mniej pracy ze strony załogi ISS i zmniejszy jej zaangażowanie w przygotowanie prac na zewnątrz stacji.

Amerykański Robonaut 2 po dostosowaniu go do pracy na zewnątrz ISS ma zostać zamontowany na Canadarm2.

Poniżej film z prezentacji Cosmobota SAR-401.

 

Cosmobot SAR-401 humanoid robot Międzynarodowa Stacja Kosmiczna spacer