Wyłowiono 0,5-t fragment meteorytu czelabińskiego

| Astronomia/fizyka

Z jeziora Czebarkul nurkowie wydobyli półtonowy fragment meteorytu, który przeleciał nad okolicami Czelabińska 15 lutego br. Naukowcy podkreślają, że to największy ze znalezionych dotąd kawałków tego obiektu. Choć sądzono, że skała znajduje się na głębokości 6 lub 8 m, znaleziono ją dopiero na 13 metrach.

Jeszcze w wodzie 1,5-m kawałek skały umieszczono na metalowej "podkładce". Niestety, przy próbie ważenia najpierw sam przybysz z kosmosu rozpadł się na co najmniej 3 kawałki, a później, gdy wskazówka urządzenia dotarła do 570, zawiodła także waga.

Wstępne badanie pokazuje, że to naprawdę kawałek meteorytu czelabińskiego. Najprawdopodobniej lokuje się on wśród 10 największych fragmentów meteorytów, jakie kiedykolwiek odkryto - podkreśla prof. Siergiej Zamozdra z Państwowego Uniwersytetu w Czelabińsku.

Niezwiązani z operacją eksperci potwierdzili, że kamień to meteoryt. Bazowali przy tym na obecności skorupy obtopieniowej i regmagliptów - charakterystycznych zagłębień przypominających odciski palców w mokrej glinie.

 

Czebarkul jezioro nurkowie meteoryt skała kamień Czelabińsk Siergiej Zamozdra