Chcą zbudować podniebny lotniskowiec

| Technologia
DARPA

Hollywood niejednokrotnie pokazywało nam filmy, w których samolot-matka wypuszcza z pokładu grupę mniejszych samolotów atakujących wroga. Teraz DARPA chce przekuć fantazje w rzeczywistość.

Na witrynie Defence Advanced Research Projects Agency pojawiło się ogłoszenie zatytułowane: „Poszukujemy pomysłów na zamienienie samolotów w 'podniebne lotniskowce'”. W ogłoszeniu czytamy: „operacje wojskowe w znaczniej mierze polegają na wykorzystaniu dużych pilotowanych przez człowieka samolotów. Misje takie narażają jednak na ryzyko zarówno pilotów jak i kosztowne maszyny. Małe bezpilotowe systemy (UAS) mogą zredukować to ryzyko, jednak prędkością, zasięgiem i wytrzymałością nie dorównują one tradycyjnym samolotom. Te dwa systemy uzupełniają się, co sugeruje, że spore korzyści może zapewnić stworzenie systemu hybrydowego – takiego w którym większy samolot przewozi, wypuszcza, z później zbiera liczne mniejsze UAS. Takie podejście zwiększyłoby zasięg UAS, poprawiło bezpieczeństwo i zmniejszyło koszty operacji wywiadowczych, rozpoznawczych oraz innych misji”.

Wszyscy chętni, chcący zaproponować DARPA współpracę przytworzeniu 'powietrznego lotniskowca' powinni w ciągu najbliższych dni zapoznać się z warunkami i wypełnić odpowiednie dokumenty opublikowane na witrynie FedBizOpps.

DARPA samolot dron