Połączenie DNA i szkła dało niezwykle wytrzymały materiał
Wytrzymałe i lekkie materiały są niezwykle pożądane w przemyśle i życiu codziennym. Mogą one udoskonalić wiele maszyn i przedmiotów, od samochodów przez implanty medyczne po kamizelki kuloodporne. Niestety wytrzymałość i niska masa zwykle nie idą w parze. Poszukujący rozwiązania tego problemu naukowcy z University of Connecticut, Columbia University i Brookhaven National Laboratory wykorzystali DNA i szkło. Dla tej gęstości jest to najbardziej wytrzymały znany materiał, mówi Seok-Woo Lee z UConn.
Żelazo może wytrzymać nacisk do 7 ton na centymetr kwadratowy, jest jednak bardzo gęste i ciężkie. Znamy metale, jak tytan, które są lżejsze i bardziej wytrzymałe. Potrafimy też tworzyć stopy metali o jeszcze mniejszej masie i jeszcze większej wytrzymałości. Ma to bardzo praktyczne zastosowania. Na przykład najlepszym sposobem na zwiększenie zasięgu samochodu elektrycznego nie jest dokładanie akumulatorów, a zmniejszenie masy pojazdu. Problem w tym, że tradycyjne techniki metalurgiczne osiągnęły w ostatnich latach kres swoich możliwości, naukowcy szukają więc innych niż metale wytrzymałych i lekkich materiałów.
Szkło, wbrew temu co sądzimy, jest wytrzymałym materiałem. Kostka szkła o objętości 1 cm3 może wytrzymać nacisk nawet 10 ton. Pod jednym warunkiem – szkło nie może posiadać wad strukturalnych. Zwykle pęka ono właśnie dlatego, że już istnieją w nim niewielkie pęknięcia, zarysowania czy brakuje atomów w jego strukturze. Wytworzenie dużych kawałków szkła pozbawionego wad jest niezwykle trudne. Naukowcy potrafią jednak tworzyć niewielkie takie kawałki. Wiedzą na przykład, że kawałek szkła o grubości mniejszej niż 1 mikrometr jest niemal zawsze bez wad. A jako że szkło jest znacznie mniej gęste niż metale czy ceramika, szklane struktury zbudowane kawałków szkła o nanometrowej wielkości powiny być lekkie i wytrzymałe.
Dlatego też Amerykanie wykorzystali DNA, które posłużyło za szkielet, i pokryli je niezwykle cienką warstwą szkła o grubości kilkuset atomów. Szkło pokryło jedynie nici DNA, pozostawiając sporo pustych przestrzeni. Szkielet z DNA dodatkowo wzmocnił niewielką, pozbawioną wad, szklaną strukturę. A jako że spora jej część to puste przestrzenie, dodatkowo zmniejszono masę całości. W ten sposób uzyskano materiał, który ma 4-krotnie większą wytrzymałość od stali, ale jest 5-krotnie mniej gęsty. To pierwszy tak lekki i tak wytrzymały materiał.
Możliwość projektowania i tworzenia trójwymiarowych nanomateriałów przy użyciu DNA otwiera niezwykłe możliwości przed inżynierią. Jednak potrzeba wielu badań, zanim możliwości te wykorzystamy w konkretnych technologiach, stwierdza Oleg Gang z Columbia University.
Teraz naukowcy prowadzą eksperymenty z zastąpieniem szkła ceramiką opartą na węglikach. Planują przetestować różne struktury DNA i różne materiały, by znaleźć takie o najlepszych właściwościach.
Jestem wielkim fanem Iron Mana. Zawsze zastanawiałem się, jak stworzyć lepszą zbroję dla niego. Musi być one bardzo lekka, by mógł szybciej latać i bardzo wytrzymała, by chroniła go przed atakami wrogów. Nasz nowy materiał jest pięciokrotnie lżejszy i czterokrotnie bardziej wytrzymały od stali. Nasze szklane nanostruktury byłyby lepsze dla Iron Mana niż jakikolwiek inny materiał, stwierdził Lee.
Komentarze (1)
czernm20, 29 lipca 2023, 18:34
Szkło to też obsydian, tj. czarne szkło. Znane już 3 tysiące lat temu. W powszechnym obiegu jak podaje Andersen w "Królowej Lodu" jest dopiero znane w wieku XVII.
Smutna jest ta baśn Pana Andersena, który opisuje śmierć chłopca chorego na nowotwór kości.
Szkło to taki krzemień, SiO? Może być czarny jak mucha a może być nano szkłem, mniejszym od piasku, co?
Krzem to budulec kosmitów takich jak skrzyp polny i jego kuzyni żyjący na ziemi. Te organizmy oparte na krzemie mogły kiedyś przylecieć do nas w postaci panspermi z meteorytem.
Uważam zaś, że kosmici już dawno mogli odwiedzać ziemię a człowiek żyje na niej od miliarda lat i aby był posłuszny jego Bogowie wyrzeźbili na Księżycu jego podobniznę, "na nasz obraz" mówi pismo. Chodziło o rycinę na Księżycu, symbolu zniewolenia. Sami zaś patrzą jak ludzie wydobywają pierwiastki i mają siedzibę na Tytanie, a nasz Księżyc sprowadzili na Ziemię jako cywilizacja omega. Ludzie to klony jak w filmie pt. "Nie opuszczaj mnie" i kiedy im się nie będzie podobało zdetonują na Ziemi bombę w postaci Księżyca zrzuconego w otchłań naszej planety — 13 obiektu w US pod względem średnicy.
A być może zabiliśmy Bogów? A może to nie oni nas sklonowali a Ci którzy wynaleźli lustra, a wcześniej też i komputery, medycynę. Muszą na kimś testować leki więc to nie łaska, tylko... ?