DRM ochroni prywatność?

| Bezpieczenstwo IT
rpongsaj, CC

Craig Mundie, jeden z najwyższych rangą menedżerów Microsoftu, uważa, że niesławny DRM (Digital Rights Management) może pomóc chronić... naszą prywatność. Mundie podzielił się swoimi spostrzeżeniami podczas konferencji EmTech organizowanej przez pismo MIT Technology Review.

Jego zdaniem system DRM może zostać wykorzystany tam, gdzie internauci dzielą się swoimi danymi z przedsiębiorstwami. Obecnie dane takie są udostepniane na wiele różnych sposób, a wiele z nich nie jest koniecznych do przeprowadzenia konkretnej transakcji, na potrzeby której użytkownik przekazał dane. Jesteśmy po prostu śledzeni, czy to dla celów komercyjnych czy jakichkolwiek innych i potrzebujemy nowego modelu - powiedział Mundie. Jego zdaniem system taki jak DRM może dać użytkownikowi kontrolę nad danymi. Powinniśmy mieć system pozwalający nam kontrolować sposób, w jaki używane są nasze dane. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie kryptograficznych 'opakowań' kontrolujących dostęp do danych.

Zdaniem Mundiego system powinien działać w ten sposób, że aplikacje czy usługi, chcąc uzyskać dostęp do naszych danych osobowych, czy to będzie nasz genom czy aktualna lokalizacja, będą musiały rejestrować się w prowadzonym przez rząd centralnym rejestrze, który będzie wydawał im klucze kryptograficzne dające możliwośc skorzystania z danych w taki sposób, na jaki pozwolił właściciel tych danych. Szyfrowanie danych miałoby zapobiec ich wykorzystaniu w sposób, jakiego sobie nie życzymy. Oczywiście należy w prawie przewidzieć też kary za łamanie zabezpieczeń chroniących takie dane. Traktowałbym to w kategorii zbrodni - mówi Mundie.

Mundie podaje przykład mobilnej aplikacji, która stara się o zgodę na dostęp do danych geolokalizacyjnych użytkownika. Obecnie aplikacja nie musi wyjaśniać, po co jej te dane. Jeśli musiałaby zdradzić, co będzie robiła z tymi informacjami, wówczas mógłbyś podjąć bardziej świadomą decyzję o tym, czy chcesz z niej korzystać czy też nie - wyjaśnia. Przypomina, że podobnie można chronić dane medyczne, tym bardziej, że coraz ważniejsze dla medycyny są informacje o genomie poszczególnych osób.

Mundie twierdzi, że z rozmów jakie toczono podczas Światowego Forum Ekonomicznego wynika, iż wiele krajów zaakceptowałoby takie rozwiązanie. Nie zdradził jednak czy Microsoft lub jakaś inna firma pracuje nad tego typu systemem.

DRM prywatność dane osobowe