Pierwszy szkocki gatunek ichtiozaura

| Nauki przyrodnicze
Todd Marshall

Skamieniałość znaleziona przed ponad półwieczem na wyspie Skye reprezentuje nowy gatunek ichtiozaura. Ok. 170 mln lat temu Dearcmhara shawcrossi zamieszkiwał ciepłe morza wokół Szkocji.

Bill Crighton

Przypominający delfina gad miał 14 stóp, czyli ok. 4,2 m długości. Zajmując miejsce prawie na szczycie ówczesnego łańcucha pokarmowego, żywił się rybami oraz innymi gadami.

Zespół paleontologów z kilku instytucji, w tym z Uniwersytetu w Edynburgu, badał skamieniałe fragmenty czaszek, zębów czy kręgów. Wszystkie znaleziono na wyspie Skye w ciągu ostatniego półwiecza. Naukowcy zidentyfikowali kilka przykładów ichtiozaurów, w tym zupełnie nowy gatunek. Jak podkreślają, ich analiza kolekcji fosyliów jest pierwszym studium ichtiozaurów znalezionych w Szkocji. Wiele badanych okazów podarowali muzeom zbieracze amatorzy. Drugi człon nazwy shawcrossi to hołd złożony jednemu z nich - Brianowi Shawcrossowi, który w 1959 r. natrafił na szczątki prehistorycznego gada w zatoce Bearreraig. W gaelickim szkockim pierwszy człon Dearcmhara oznacza morską jaszczurkę.

Autorzy publikacji ze Scottish Journal of Geology podkreślają, że wyspa Skye jest jednym z zaledwie kilku miejsc na świecie, gdzie można znaleźć skamieniałości ze środkowej jury. Dla nowego dinozaura, rozpoznanego na podstawie kości przekształconej w płetwę przedniej kończyny i kręgów, utworzono rodzaj Dearcmhara.

Dearcmhara shawcrossi skamieniałość wyspa Skye ichtiozaur zatoka Bearreraig