Dell kupi Della?
Lee Ainslie, szef funduszu hedgingowego Maverick Capital Management twierdzi, że Michael Dell może zechcieć odkupić swoją firmę od inwestorów. Zdaniem Ainsliego Dell jest niezadowolony z obniżającej się ceny akcji firmy, którą założył.
Powody do niezadowolenia z kursu akcji może mieć nie tylko Dell. Od dłuższego czasu w mediach słychać głosy o "straconej dekadzie" Microsoftu. Miała się ona rozpocząć około roku 2000, wraz z mianowaniem Steve'a Ballmera na prezesa koncernu. Jednak, jak zauważa Ed Bott z serwisu ZDNet, o podobnym problemie może mówić praktycznie cała branża IT związana z pecetami.
Jedynymi wyjątkami są tutaj Google i, przede wszystkim, Apple. Te dwie firmy wyraźnie się wybijają. Bott wyliczył, że gdybyśmy 2 stycznia 2001 roku wydali 1000 dolarów na akcje Microsoftu i inwestowali w nie całą dywidendę, mielibyśmy obecnie 1468 USD. Dziesięcioletni zwrot z inwestycji wyniósłby zaledwie 47%. Tymczasem inwestując taką samą kwotę w akcje Apple'a dysponowalibyśmy dzisiaj kwotą 34 526 USD. Google radziło sobie znacznie gorzej od Apple'a, ale również bardzo dobrze.
Tymczasem praktycznie cały przemysł IT - Acer, Asus, Dell, HP, IBM, Sony, Intel czy AMD - bardziej przypominały Microsoft niż Apple'a. Na akcjach HP i IBM-a można było zarobić, odpowiednio, 65 i 70%. Z kolei osoby, które kupiły akcje Intela straciły 20%, AMD mają mniej o 40%. W tym czasie cena papierów Della spadła o 24%, a Sony o 53%. Co ciekawe stagnacja cen akcji ma miejsce, mimo, że niektóre z tych firm notowały jednocześnie rekordowo dobre wyniki finansowe.
Stąd też najprawdopodobniej frustracja Michaela Della. Najwyraźniej uznał on, że samodzielnie podejmując decyzje jest w stanie zarządzać firmą znacznie lepiej niż wówczas, gdy musi liczyć się z głosami innych inwestorów.
Komentarze (1)
Tolo, 14 października 2010, 12:56
To by było ciekawe jeśli dell by kupił della za forsę jaka ze sprzedaży della miał i jeszcze mu w kieszeni trochę zostało .
Dziś można powiedzieć ze przywiązanie do PC i x86 nie wyszło na dobre choć nawet apple się z grubsza na te architekturę przerzucił.
Wydfaje mi sie ze powody są dwa czyli pewna racjonalizacja wydatków na IT która przybrała skrajna formę podczas kryzysu. A druga sprawa rto przestrzelenie z Microsoftem. Spokojnie 10 lat twemu można było założyć ze Microsoft będzie produkował systemy jak piekarz bułki a ludzie będą co rok biegli do sklepu po nowy system i komputer "bo Microsoft..". No i nowe kategorie sprzętu też poważnie namieszały. A tu dell totalnie został lesie. Bo w sumie dell w Polsce jest popularny tylko ze jako sprzęt po leasingowy. Oprócz tego jako serwerowy i mobilny ale szału raczej to nie ma.