Dragon zdobył pierwszego klienta dla SpaceX

| Technologia
SpaceX

Misja pierwszego prywatnego pojazdu, który zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zakończyła się sukcesem. Kapsuła Dragon firmy SpaceX wylądowała w zaplanowanym miejscu na powierzchni oceanu w odległości 885 kilometrów na południowy zachód od Kalifornii. Czekała tam na nią wyposażona w dźwig barka oraz inne jednostki pływające. Niewykluczone, że w przyszłości Dragon zostanie wyposażony w oprzyrządowanie, dzięki któremu będzie lądował na ziemi.

Udany start Falcona 9 z Dragonem na pokładzie zachęcił firmę Intelsat, międzynarodowego operatora sieci satelitów, do podpisania ze SpaceX umowy. Na jej podstawie firma Elona Muska będzie umieszczała urządzenia Intelsatu na orbicie okołoziemskiej. Wykorzysta do tego celu rakietę Falcon Heavy, która jest właśnie testowana i oczekuje na certyfikaty NASA. Dziewiczy lot Falcon Heavy ma odbyć się w przyszłym roku.

Falcon Heavy będzie najpotężniejszym systemem rakietowym na świecie. Ma on wynieść na niską orbitę ładunek o masie 53 ton. Większy ładunek mogły wynieść tylko amerykański Saturn V (118 ton) oraz rosyjskie Energia (100 ton) i N1 (93 tony). Możliwości Falcona Heavy przebije dopiero Space Launch System (SLS), rozwijany przez amerykańskie firmy na potrzeby głębokiej eksploracji kosmosu i ma po raz pierwszy wystartować w 2017 roku. Obecnie najmocniejszym stosowanym systemem rakietowym jest amerykański Delta IV-H. Na niską orbitę okołoziemską może on wynieść niemal 23-tonowy ładunek.

Dragon SpaceX Falcon Heavy Intelsat Międzynarodowa Stacja Kosmiczna