Życie lądowe jest znacznie starsze, niż sądzono

| Nauki przyrodnicze
Kathleen Campbell

W osadach z gorącego źródła w Pilbara w Zachodniej Australii znaleziono najstarsze znane pozostałości lądowego życia. Uczeni z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii (UNSW) oszacowali ich wiek na 3,48 miliarda lat. Dotychczas najstarsze znane dowody na istnienie lądowego życia pochodziły z Afryki Południowej i liczyły sobie 2,7-2,9 miliarda lat.

Nasze odkrycie dowodzi, że życie pojawiło się na lądzie znacznie wcześniej, niż sądziliśmy, nawet o 580 milionów lat wcześniej – mówi główna autorka badań, doktorantka Tara Djokic. To może sugerować, że życie pojawiło się w gorących źródłach słodkiej wody na lądzie, a nie, jak się dotychczas uznaje, powstało w oceanach i weszło na ląd, dodaje uczona.

Obecnie istnieją dwie konkurencyjne teorie powstania życia. Jedna z nich mówi, że po raz pierwszy pojawiło się ono w pobliżu kominów geotermalnych na dnie oceanów. Druga to modyfikacja koncepcji Darwina, zgodnie z którą początków życia należy szukać w gorącym niewielkim źródle na lądzie. Zgodnie z nią życie miało powstać przed ponad 3,9 miliardami lat. Odkrycie Djokic jest wsparciem tej drugiej hipotezy.

Nasze badania mają też implikacje dla poszukiwania życia na Marsie., Na Czerwonej Planecie istnieją bowiem osady z gorących źródeł, których wiek jest podobny do Formacji Dresser w Pilbara. Jednym z możliwych miejsc lądowania misji Mars 2020 są Wzgórza Kolumbii, gdzie wcześniej mogło istnieć gorące źródło. Jeśli na Ziemi zachowały się tak stare ślady życia, to jest duża szansa, że zachowały się one i na Marsie, stwierdza młoda uczona.

W Dresser Formation w Pilbara Craton znajdują się dobrze zachowane osady liczące 3,5 miliarda lat. Uczeni znaleźli tam gejzeryt. To martwica krzemionkowa tworząca się wokół gejzerów wyłącznie w warunkach występujących na lądzie. Stąd też wiadomo, że mamy tam do czynienia z osadami lądowymi, a nie morskimi. Znaleziono w nich również stromatolity, skamieniałe mikrostromatolity, palisadowe struktury stworzone przez mikroorganizmy oraz dobrze zachowane bąble, których kształt wskazuje, iż uwięzły w kleistej substancji wytworzonej przez mikroorganizmy.

To pokazuje różnorodność form życia, jakie istniały w słodkiej wodzie, na lądzie, na bardzo wczesnym etapie historii Ziemi – uważa profesor Van Kranendonk, dyrektor Australijskiego Centrum Astrobiologii i dziekan Wydziału Nauk Biologicznych, Środowiskowych i o Ziemi na UNSW. Profesor Kranendonk był częścią zespołu, który odkrył najstarsze znane ślady życie na Ziemi. Znaleziono je na Grenlandii, w miejscu, gdzie w przeszłości istniało płytkie morze, a ich wiek oceniono na 3,7 miliarda lat.

Dresser Formation życie ląd gorące źródło